Přednášky, panelové diskuse, prezentace projektů. EuroHPC Summitu ve švédském Göteborgu (20.-23.3.) se zúčastnilo přes pět stovek zástupců z oblasti HPC. Poslední den akce proběhl workshop Center Excelence a Národních center kompetence (NCK), kde nechyběl ani koordinátor českého NCK Tomáš Karásek z IT4Innovations národního superpočítačového centra.

Vedle prezentací vybraných center se hovořilo také o úspěšných případech z praxe (podívejte se na příklady NCK České republiky zde). Diskutovalo se mj. o potřebě intenzivnější spolupráce s partnery z průmyslové oblasti, zvýšení povědomí o službách center kompetence či problematice vysoce výkonného počítání. Jedním z klíčových témat pro budoucnost je proto zlepšení přístupnosti pro uživatele, v návaznosti na to lepší srozumitelnost a komunikaci služeb. Byla také zmíněna potřeba řešit snižování energetické náročnosti provozu center.

EuroHPC Summit představuje jednu z nejvýznamnějších konferencí v rámci v oblasti vysoce výkonného počítání. Koná se každoročně již od roku 2016 a letos poprvé byl jejím hlavním organizátorem společný evropský podnik EuroHPC (EuroHPC JU).

Fotogalerie ze setkání ZDE.