Národní centrum kompetence pro HPC na ISC 2023 nechybělo

Nejvýznamnější evropská událost v rámci vysoce výkonného počítání ISC 2023 je již minulostí. Národní centrum kompetence pro HPC (NCK) prezentovalo své dosavadní aktivity, včetně úspěšné spolupráce s firmami a dalšími subjekty v praxi, a seznámilo účastníky s aktuálními možnostmi spolupráce s průmyslem, veřejnou správou a akademickou obcí.

Budoucností Národních center kompetence je intenzivní spolupráce s průmyslem

Přednášky, panelové diskuse, prezentace projektů. EuroHPC Summitu ve švédském Göteborgu (20.-23.3.) se zúčastnilo přes pět stovek zástupců z oblasti HPC. Poslední den akce proběhl workshop Center Excelence a Národních center kompetence (NCK), kde nechyběl ani koordinátor českého NCK Tomáš Karásek z IT4Innovations národního superpočítačového centra.

Průmyslové firmy a veřejná správa mají další příležitost naplno využívat oblast HPC

Národní centrum kompetence pro HPC, jímž je IT4Innovations, slaví v České republice již dva roky své existence. Během dvou let své existence zprostředkovalo mnoha firmám a veřejným institucím přístup k superpočítačům, poskytlo technologická poradenství a organizovalo bezplatné vzdělávací aktivity. Na předešlé úspěchy hodlá navazovat i v dalším, tentokrát tříletém období svého fungování.

Konference EuroCC sjednotila kompetence pro silnější Evropu

Mezinárodní vědecká a akademická konference v oblasti vysoce výkonného počítání (HPC) pod záštitou projektů EuroCC a CASTIEL proběhla ve dnech 6. až 9. září v Bečići v Černé Hoře. Konference byla realizována v rámci projektu EuroCC – Národní centra kompetence (NCK), jež jsou budována v rámci společného podniku EuroHPC, zaměřeného na HPC systémy.

ISC High Performance 2022 předčilo všechna očekávání

Konference ISC High Performance je považována za nejstarší světovou a nejvýznamnější evropskou událost týkající se vysoce výkonného počítání (HPC), strojového učení a datových analýz. Po dvou letech v režimu online, nabídla konference příležitost k opětovnému setkání vědců, superpočítačových center, firem a nadšenců do HPC.

I letos jsme zazářili na veletrhu Kariéra+

Patnáctý ročník Kariéry+ proběhl 5. dubna 2022 v kampusu VŠB-TUO za velkého zájmu účastníků. I IT4Innovations lákalo přítomné do svých řad. V rámci veletrhu však také informovalo o aktivitách národního superpočítačového centra a Národního centra kompetence pro HPC v České republice.

Přečtěte si rozhovor, ve kterém figuruje i české NCK!

Přinášíme vám rozhovor s Bastianem Kollerem, koordinátorem projektů EuroCC a CASTIEL. V krátkém interview se dozvíte, co je cílem projektu EuroCC, jaké jsou jeho první úspěchy a jaké největší výzvě tento projekt čelí. Co nás obzvlášť těší je, že Bastian Koller uvedl české Národní centrum kompetence jako příklad, aby objasnil, jak mohou NCK pomoci svým uživatelům z akademické sféry, průmyslu nebo veřejné správy.

 

Seznamte se s Andreasem Lintermannem ze CoE RAISE

Na konferenci HPCSE 2022 se sešli odborníci z oblasti HPC a souvisejících vědních oborů. Vyzpovídali jsme jednoho z nich – Andrease Lintermanna ze superpočítačového centra v německém Jülichu, který koordinuje Evropské centrum excelence pro exascalové výpočty "Research on AI – and Simulation-Based Engineering at Exascale" (zkráceně CoE RAISE). Rozhovor s ním vám přinášíme na následujících řádcích a těšíme se na další spolupráci.

Druhá otevřená výzva projektu FF4EuroHPC

Využijte otevřené výzvy projektu FF4EuroHPC zaměřené na špičkové aplikační projekty, která cílí na malé a střední podniky. Podpořeny budou návrhy projektů, které se zaměřují na řešení obchodních výzev, jimž čelí evropské malé a střední podniky působící v nejrůznějších aplikačních oblastech. Upřednostněny budou oblasti strojírenství a zpracovatelský průmysl a odvětví, jež vykazují rychlý hospodářský růst nebo mají konkrétní hospodářský dopad pro Evropu.

Představení Národního centra kompetence

Národní centrum kompetence (NCK) v rámci projektu EuroHPC JU je referenčním a jednotným kontaktním a koordinačním místem pro vysoce výkonné počítání (HPC) a datové analýzy (HPDA). V České republice je Národním centrem kompetence pro HPC IT4Innovations národní superpočítačové centrum při VŠB – Technické univerzitě Ostrava. Národní centrum kompetence vzniklo pod záštitou projektu EuroCC a je financováno Evropským společným podnikem pro vysoce výkonnou výpočetní techniku a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. 

IT4Innovations se stává Národním centrem kompetence pro HPC

IT4Innovations se zapojilo do projektu EuroCC, jehož cílem je vytvořit v České republice Národní centrum kompetence pro vysoce-výkonné počítání (HPC) a zavést podpůrné aktivity v této oblasti pro průmysl, veřejnou správu a akademickou obec. Cílem projektu je nejen sdílení znalostí v oblasti HPC v celé Evropě, ale i posílení technologické autonomie a konkurenceschopnosti EU.