Nástroj HyperQueue umožňuje naplno využívat výpočetních kapacit superpočítačů

Vývoj jde neúprosně kupředu a superpočítače, které před deseti lety vládly žebříčku TOP 500, jsou nyní zapomenuty a mnohdy doslova ve starém železe. Nové superstroje jsou mnohem výkonnější se stovkou jader v rámci jednoho výpočetního uzlu. Při výpočtech některých typů masivně paralelních úloh může dojít k tomu, že jejich spuštění je komplikované a potenciál nových superpočítačů není zcela využit. Řešením je nástroj HyperQueue, který efektivně organizuje výpočty pro řešení vědeckých úloh. Tento unikátní nástroj vyvinuli vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations v Ostravě.

Češi se podílejí na vzniku otevřeného evropského webového vyhledávače

V září odstartoval celoevropský projekt OpenWebSearch.EU, ve kterém spojuje své síly 14 renomovaných evropských výzkumných a superpočítačových center s cílem vytvořit otevřenou evropskou infrastrukturu pro webové vyhledávání. Českou republiku v rámci projektu reprezentuje IT4Innovations národní superpočítačové centrum, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Prototyp digitálního dvojčete podpoří ochranu a obnovu biodiverzity

Ostrava, 13. července – Špičkové evropské výzkumné infrastruktury se spojily v nově vzniklém projektu BioDT, aby společně navrhly a vyvinuly prototyp digitálního dvojčete pro výzkum a analýzu biologické rozmanitosti za účelem podpory Strategie EU v oblasti biodiverzity do roku 2030. V tomto unikátním projektu jsou zapojeni i vědci a vědkyně z českého národního superpočítačového centra IT4Innovations.

LUMI, nejvýkonnější evropský superpočítač, řeší globální výzvy a podporuje ekologickou transformaci

13. června 2022, Kajaani, Finsko – Superpočítač LUMI je prvním superpočítačem společného evropského podniku EuroHPC s pre-exascale výkonem a nyní je rovněž nejvýkonnějším superpočítačem v Evropě. Jeho slavnostní inaugurace proběhla v pondělí 13. června 2022 ve finském Kajaani. LUMI nabízí evropským výzkumníkům prvotřídní nástroj pro pochopení složitých jevů, jako je například změna klimatu či aplikace umělé inteligence, a zároveň slouží jako platforma pro mezinárodní spolupráci pro výzkum. Na jeho budování a provozování se podílí i IT4Innovations národní superpočítačové centrum, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Čeští vědci a vědkyně tak mají přístup k tomuto jedinečnému superpočítači prostřednictvím služeb výzkumné infrastruktury e-INFRA CZ, jejíž je IT4Innovations součástí. 

Čeští vědci mohou využívat třetí nejvýkonnější superpočítač světa LUMI

Hamburk, 30. května 2022 –  Jmenuje se LUMI a je instalován ve finském Kajaani. Zprovozněna je zatím pouze třetina, ale i ta mu se špičkovým výkonem 151,9 PFlop/s vynesla třetí místo v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa, v evropském měřítku získal dokonce příčku zlatou. Řeč je o dlouho očekávané evropské superpočítačové hvězdě –⁠ superpočítači LUMI. Ten nabízí část své výpočetní kapacity i vědecké komunitě z České republiky díky členství národního superpočítačového centra IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, v konsorciu budujícího tento superpočítač.

Datová úložiště v IT4Innovations

Ostrava, 13. dubna 2022 – Datový sál národního superpočítačového centra IT4Innovations při Vysoké škole báňské –⁠ Technické univerzitě v Ostravě se kromě superpočítačů pyšní také velkokapacitními datovými úložišti. Prvním je úložiště PROJECT, které významně ulehčuje práci výzkumníkům, kteří na ostravských superpočítačích počítají své projekty. Ve druhém případě se jedná o úložiště sdružení CESNET, které patří k těm vůbec největším v České republice.

IT4Innovations u zrodu prvního celoevropského magisterského studijního programu v oblasti HPC

V Evropě vzniká první celoevropský studijní program zaměřený čistě na oblast vysoce výkonného počítání (High Performance Computing, HPC). Členem konsorcia, které bude nabízet své kurzy studentům již od podzimu 2022, se stává také IT4Innovations národní superpočítačové centrum, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Budoucí studentky a studenti najdou vynikající profesní uplatnění v rychle se rozvíjejících oborech, jako jsou HPC, vysoce výkonné datové analýzy (HPDA) nebo umělá inteligence.

Superpočítač Karolina ve světové špičce energeticky nejúčinnějších superpočítačů

Ostrava, 15. listopadu 2021 – Dnes proběhlo v americkém St. Louis již 58. vyhlášení žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa TOP500.  Nejvýkonnější český superpočítač Karolina umístěný v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations obsadil 8. místo celosvětově a mezi evropskými superpočítači obsadil 3. příčku v oblasti energeticky nejúčinnějších superpočítačů světa.

Čeští vědci poprvé pozorovali nerovnoměrné rozložení elektronového náboje na atomu

Pozorování subatomární struktury bylo až dosud mimo rozlišovací schopnosti přímých zobrazovacích metod a zdálo se, že to tak i zůstane. Čeští vědci však nyní představili metodu, s jejíž pomocí jako první na světě pozorovali nerovnoměrné rozložení elektronového náboje kolem atomu halogenu a byli tak schopni potvrdit existenci jevu, který byl teoreticky předpovězen, ale nebyl přímo pozorován. Tento průlomový objev, srovnatelný s prvním pozorováním černé díry, usnadní pochopení chemických reakcí a interakcí mezi jednotlivými atomy a molekulami a otevírá cestu ke zdokonalení materiálových a strukturních vlastností různých fyzikálních, biologických či chemických systémů. Objev byl v pátek 12. listopadu publikován v časopisu Science.

e-INFRA CZ uspělo v mezinárodním hodnocení velkých výzkumných infrastruktur ČR

Konsorcium e-INFRA CZ dosáhlo nejvyššího možného počtu bodů v rámci mezinárodního hodnocení velkých výzkumných infrastruktur ČR, které proběhlo pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Konsorcium tvoří tři nezávislé infrastruktury: CESNET, IT4Innovations a CERIT SC. Hodnocení mimo jiné zdůraznilo pokrok ve slučování těchto infrastruktur a z toho vyplývající výhodu jednotného přístupu ke službám pro uživatele.

První meziměstský kvantový přenos klíčů v ČR – nejbezpečnější šifrovaná komunikace

Konsorcium e-INFRA CZ realizovalo kvantový přenos klíčů, který má několik prvenství. Komunikace zabezpečená šifrováním prostřednictvím výměny kvantových klíčů (QKD) představuje nový posun v oblasti zabezpečení komunikace a řeší rizika spojená s nástupem kvantových počítačů, který s sebou přináší i reálné nebezpečí snadnějšího prolomení stávajících způsobů šifrování. Jedná se o první národní, ale i mezinárodní meziměstský přenos kvantových klíčů v ČR, a to konkrétně do Polského Cieszynu. Realizace přenosu je výsledkem spolupráce sdružení CESNET a IT4Innovations národního superpočítačového centra při VŠB – Technické univerzitě v Ostravě a polskou akademickou sítí PSNC.

Karolina uspěla v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa, a to hned dvakrát

Superpočítač Karolina, který je umístěn v národním superpočítačovém centru IT4Innovations, obsadil 69. místo žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa. Karolina se však se svými dvěma výpočetními částmi v žebříčku umístila hned dvakrát, a to na 69. a 149. místě. V Evropě obsadila 19. příčku a v České republice potvrdila své dominantní postavení nejvýkonnějšího českého superpočítače.

IT4Innovations součástí 16 projektů Horizont 2020 a jedním z klíčových inovátorů

IT4Innovations realizuje excelentní výzkum prostřednictvím národních či mezinárodních projektů. Zcela ojedinělá je naše úspěšnost v zapojení do projektů v rámcovém programu Evropské unie pro výzkum a inovace Horizont 2020, kde momentálně IT4Innovations figuruje hned v 16 mezinárodních projektech, přičemž jeden z těchto projektů dokonce koordinuje.

Kontakt pro média

Zuzana Červenková


+420 597 329 561

+420 602 593 335