e-INFRA CZ uspělo v mezinárodním hodnocení velkých výzkumných infrastruktur ČR

Konsorcium e-INFRA CZ dosáhlo nejvyššího možného počtu bodů v rámci mezinárodního hodnocení velkých výzkumných infrastruktur ČR, které proběhlo pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Konsorcium tvoří tři nezávislé infrastruktury: CESNET, IT4Innovations a CERIT SC. Hodnocení mimo jiné zdůraznilo pokrok ve slučování těchto infrastruktur a z toho vyplývající výhodu jednotného přístupu ke službám pro uživatele.

První meziměstský kvantový přenos klíčů v ČR – nejbezpečnější šifrovaná komunikace

Konsorcium e-INFRA CZ realizovalo kvantový přenos klíčů, který má několik prvenství. Komunikace zabezpečená šifrováním prostřednictvím výměny kvantových klíčů (QKD) představuje nový posun v oblasti zabezpečení komunikace a řeší rizika spojená s nástupem kvantových počítačů, který s sebou přináší i reálné nebezpečí snadnějšího prolomení stávajících způsobů šifrování. Jedná se o první národní, ale i mezinárodní meziměstský přenos kvantových klíčů v ČR, a to konkrétně do Polského Cieszynu. Realizace přenosu je výsledkem spolupráce sdružení CESNET a IT4Innovations národního superpočítačového centra při VŠB – Technické univerzitě v Ostravě a polskou akademickou sítí PSNC.

Karolina uspěla v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa, a to hned dvakrát

Superpočítač Karolina, který je umístěn v národním superpočítačovém centru IT4Innovations, obsadil 69. místo žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa. Karolina se však se svými dvěma výpočetními částmi v žebříčku umístila hned dvakrát, a to na 69. a 149. místě. V Evropě obsadila 19. příčku a v České republice potvrdila své dominantní postavení nejvýkonnějšího českého superpočítače.

IT4Innovations součástí 16 projektů Horizont 2020 a jedním z klíčových inovátorů

IT4Innovations realizuje excelentní výzkum prostřednictvím národních či mezinárodních projektů. Zcela ojedinělá je naše úspěšnost v zapojení do projektů v rámcovém programu Evropské unie pro výzkum a inovace Horizont 2020, kde momentálně IT4Innovations figuruje hned v 16 mezinárodních projektech, přičemž jeden z těchto projektů dokonce koordinuje.

Ostravský superpočítač Anselm odchází do křemíkového nebe

Je to více než sedm let, kdy byl do provozu uveden úplně první superpočítač v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Superpočítač Anselm od společnosti Atos byl spuštěn v roce 2013 a od té doby byla jeho výpočetní kapacita k dispozici českým i zahraničním vědcům. Za dobu svého provozu na něm bylo spuštěno více než 2,6 miliónů výpočetních úloh v rámci 725 výzkumných projektů například z oblasti materiálových věd, výpočetní chemie, biověd či inženýrství. Koncem ledna byl jeho provoz definitivně ukončen. Další využití najde v expozici Svět civilizace v Dolních Vítkovicích v Ostravě.

DIH Ostrava mezi vítězi výzvy na Evropská centra pro digitální inovace

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo vítěze národní výzvy na Evropské digitální inovační huby (EDIH), které budou spolu s evropskými partnery podporovat malé a střední podniky a veřejnou správu v širším zapojení digitálních technologií do výroby, obchodu a veřejných služeb. Jedním z vítězů je i Digitální inovační hub Ostrava (DIH Ostrava).

IT4Innovations zapojeno do prestižního projektu EVEREST

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations oficiálně zahájilo spolupráci na mezinárodním projektu EVEREST. Projekt si klade za cíl vyvinout holistický přístup navrhování výpočtů a komunikace ve špičkovém, a především bezpečném systému pro vysoce výkonné datové analýzy. Tento přístup bude testován pomocí analytického predikčního modelu počasí pro trh s obnovitelnými energetickými zdroji, aplikace pro monitorování kvality ovzduší průmyslových lokalit a frameworku pro modelování dopravy v reálném čase pro chytrý provoz v rámci konceptu smart cities.

Anonymizovaná data mobilních operátorů sledují pohyb obyvatel ČR

Ostrava, 27. října 2020 – Mobilní telefon dnes v České republice vlastní většina z nás a funkčních SIM karet je dokonce více než obyvatel. Proto jsou právě provozní data mobilních operátorů využívána při řešení krizových situací v IT4Innovations národním superpočítačovém centru při VŠB – Technické univerzitě Ostrava. Data jsou zpracovávána v anonymizované podobě a jsou z nich získávány informace o pohybu populace v době koronavirové pandemie. Výsledky jsou dostupné veřejnosti v Atlasu mobility s detailem po dnech ve všech krajích a městech nad 50 tis. obyvatel.

IT4Innovations o krok blíže ke zprovoznění nejvýkonnějšího superpočítače v ČR

Ostrava, 14. října 2020 – Počátkem října došlo k podpisu smlouvy na pořízení nejvýkonnějšího superpočítače v ČR, který se zařadí i mezi nejvýkonnější v Evropě. Smlouva byla podepsána mezi Evropským společným podnikem pro vysoce výkonnou výpočetní techniku (EuroHPC JU), společností Hewlett Packard Enterprise (HPE), která systém dodá, a IT4Innovations národním superpočítačovým centrem při VŠB – Technické univerzitě Ostrava, kde bude nový superpočítač umístěn. Superpočítač bude sloužit nejen akademické obci, ale také průmyslovým podnikům.

IT4Innovations se stává národním centrem kompetence pro HPC

IT4Innovations se zapojilo do projektu EuroCC, jehož cílem je vytvořit v České republice národní centrum kompetence pro vysoce-výkonné počítání (HPC) a zavést podpůrné aktivity v této oblasti pro průmysl, veřejnou správu a akademickou obec. Cílem projektu je nejen sdílení znalostí v oblasti HPC v celé Evropě, ale i posílení technologické autonomie a konkurenceschopnosti EU.

Aktuální stav dopravy na silničních tazích a ve vybraných městech ČR v nové aplikaci viaRODOS

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations představuje aktualizovanou aplikaci viaRODOS, jež byla vyvinuta v rámci projektu RODOS a která spolupracuje se systémem Floreon+. Aplikace využívá datových zdrojů poskytovaných Národním dopravním informačním centrem (NDIC), které spadá pod Ředitelství silnic a dálnic ČR. Uživatelé tak dostávají nejaktuálnější data o dopravě na silničních tazích a ve vybraných městech ČR.

Superpočítače IT4Innovations pomohou s hledáním léků proti koronaviru

Nejvýkonnější počítače v České republice znovu poslouží dobré věci. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations navázalo spolupráci s italskou univerzitou Politecnico di Milano a nabídlo jí pomocnou ruku při výzkumu souvisejícím s nejdiskutovanější nemocí v současné době – COVID-19. IT4Innovations se tímto jako jediný český zástupce zapojuje do prestižní ligy Exscalate4COV.

Kontakt pro média

Zuzana Červenková


+420 597 329 561

+420 602 593 335