Evropa udělá obrovský skok: Konsorcium LUMI-Q podepsalo smlouvu o zřízení kvantového počítače v České republice

Lucemburk, 26. září 2024 – Evropa učinila další krok směrem k posílení evropské kvantové výpočetní infrastruktury podpisem smlouvy na pořízení kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice, konkrétně v IT4Innovations národním superpočítačovém centru v Ostravě, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Smlouva byla podepsána mezi Společným evropským podnikem pro vysoce výkonné počítání (EuroHPC JU) a společností IQM Quantum Computers, která byla vybrána jako dodavatel tohoto unikátního zařízení.

Čeští vědci pomáhají hledat nové látky proti virovým nemocem

Během posledních 10 let jsme byli svědky několika pandemií. Pandemie virů Zika, Eboly, chřipky či Covidu-19 měly významný dopad na celosvětové zdraví, ekonomiku a společnost. Z těchto pandemií vzešla potřeba spolupráce, prevence a rychlé reakce na nové infekční hrozby. Pomoci by měly výsledky výzkumu, do kterého jsou zapojeni i vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations, jež je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Jeho cílem je vytvořit řadu antivirotických látek na bázi malých molekul, které mohou být široce využity a rychle vyvinuty pro léčbu infekčních nemocí.

Firmy dostanou 8 milionů eur na řešení výzev pomocí superpočítačů

Evropská iniciativa FFplus hledá inovativní podniky a startupy. Mezi vybrané firmy, které se rozhodnou pro řešení svých potřeb využít superpočítač, rozdělí 8 milionů eur na jejich realizaci. Iniciativa je určena podnikům bez předchozích zkušeností se superpočítáním anebo těm, které se pohybují v odvětví umělé inteligence (AI). Firmy získají nejen finanční podporu, ale i přístup k superpočítačové infrastruktuře a odborné poradenství expertů na vysoce výkonné počítání.

Nový webový server pomáhá při výzkumu neurodegenerativních onemocnění

Agregace proteinů je složitý biologický proces, který je spojen s různými devastujícími lidskými onemocněními, včetně Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci. Přesná předpověď náchylnosti proteinů k agregaci je zásadní pro vývoj účinných léčebných a preventivních opatření. Vědci z IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, ve spolupráci s Mezinárodním centrem klinického výzkumu a Masarykovou univerzitou spustili nový webový server AggreProt, který je určen k předpovídání agregace proteinů.

V křemíkovém nebi končí další ostravský superpočítač

Ostrava, 24. června 2024 – Český superpočítač Salomon definitivně opouští datový sál IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. V době spuštění obsadil 40. příčku mezi pětistovkou nejvýkonnějších superpočítačů světa a za dobu provozu na něm bylo spuštěno více než 8,7 miliónů výpočetních úloh v rámci 1 085 výzkumných projektů například z oblasti materiálových věd, biověd či inženýrství. Tyto úlohy spotřebovaly celkem 1 024 miliónů jádrohodin výpočetního času.

IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations bylo v minulých třech a půl letech zapojeno v projektu EVEREST, financovaného z programu Horizont 2020. Projekt, sdružující deset partnerů z průmyslu, průmyslových výzkumných laboratoří a akademické sféry ze šesti evropských zemí, oznámil první veřejné vydání své open source sady vývojových nástrojů (EVEREST System Development Kit – SDK). EVEREST SDK integruje nástroje pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

REFRESH promění Moravskoslezský kraj v chytrý a zelený region

VŠB – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) ve spolupráci s Ostravskou univerzitou (OU) a dalšími partnery naplno rozjíždí projekt REFRESH s cílem reagovat na problémy regionu a přispět k jeho úspěšné hospodářské, energetické i ekologické transformaci. Do projektu je zapojeno také IT4Innovations národní superpočítačové centrum.

EuroHPC JU vyhlásilo tendr na dodavatele kvantového počítače konsorcia LUMI-Q

Lucemburk, 14. února 2024 – Celoevropský společný  podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem KAROLINA. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, se tak stane domovem prvního českého kvantového počítače.

Čeští vědci se podílí na vývoji digitálního dvojčete oceánu

Světový oceán zabírá plochu, která představuje téměř 71 % povrchu planety a žije v něm nepřeberné množství rostlinných a živočišných druhů. Česká republika je sice vnitrozemský stát, který nemá přístup k žádnému z oceánů, ale to neznamená, že nemůže přispět k jeho objevování. Vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations se zapojili do projektu DTO-BioFlow, který shromáždí dosud nedostupná nebo obtížně přístupná data o mořské biodiverzitě a začlení je do komponenty digitálního dvojčete oceánu zaměřené na biodiverzitu.

IT4Innovations nově členem konsorcia iRODS

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations se v roce 2023 stalo členem konsorcia iRODS, čímž se zařadilo mezi taková jména, jakými jsou BAYER, DDN, Fujifilm a další. Konsorcium sdružuje podniky, výzkumné organizace, univerzity a vládní agentury z celého světa, aby zajistilo udržitelnost softwaru iRODS jako řešení pro distribuované ukládání, přenos a správu dat. Členové spolupracují v rámci konsorcia na dalším rozvoji a inovacích iRODS, rozšiřují jeho uživatelské a vývojářské komunity a poskytují podporu a vzdělávání v této oblasti.

Simulátor podmínek na vlakové trati může pomoci zvýšit bezpečnost na železnici

Virtualizace traťových podmínek a realizace testovacích jízd v laboratorním prostředí. Softwarový simulátor, který vyvinulo národní superpočítačové centrum IT4Innovations, toto všechno ovládá a představuje klíčovou součást pro vývoj funkčního vzorku detekční jednotky, která dokáže při jízdě vlaku rozpoznat potencionální překážky a výraznou měrou tak přispět k bezpečnějšímu provozu vlakové dopravy.

Nová éra české vědy: Iniciativa EOSC v České republice dostala zelenou

Mezinárodní iniciativa EOSC (European Open Science Cloud) se rozšiřuje do České republiky. Propojí už existující vědecké komunity a vytvoří systém pro ukládání a sdílení dat. To usnadní a urychlí vědcům a vědeckým organizacím přístup k výzkumným datům. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky schválilo financování projektu „IPs EOSC-CZ“, zastřešujícího tuto iniciativu v Česku. Tím v pondělí 4. září oficiálně odstartovala jeho aktivní fáze. 

Česká republika o krok blíže k prvnímu kvantovému počítači

V Lucemburku byla podepsána dohoda o pořízení a provozování kvantového počítače mezinárodního konsorcia LUMI-Q. Ten bude v roce 2024 instalován v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě a stane se tak prvním českým kvantovým počítačem, který bude zároveň sloužit i široké evropské výzkumné komunitě. 

Vzhůru do nekonečna a ještě dál se superpočítači a projektem SPACE

V lednu tohoto roku zahájil společný evropský podnik pro vysoce výkonné počítání (EuroHPC JU) činnost deseti center excelence, která v následujících čtyřech letech zdokonalí stávající výpočetní kódy tak, aby dokázaly využít potenciálu exascalových superpočítačů. Jedním z nich je i centrum excelence SPACE (Scalable Parallel Astrophysical Codes for Exascale), do něhož se zapojí vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations. Cílem projektu SPACE je přepracovat vybrané kódy, aby byly schopny plně využít nových výpočetních architektur a používat nové programovací metody, softwarová řešení a HPC knihovny.

Pavel Hobza má díky novému objevu velkou šanci znovu přepsat učebnice fyzikální chemie

Pavel Hobza se svým týmem poprvé přepsal učebnice před dvaceti lety, kdy objevil a popsal tzv. nepravou vodíkovou vazbu. Spolu s kolegy z Ústavu organické chemie a biochemie a Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd České republiky a IT4Innovations nyní přichází s objevem, který má potenciál dříve přijatou definici zjednodušit a studenty chemie znovu donutit k tomu, aby přehodnotili své představy o studované látce.

EDIH Ostrava podporuje inovace firem a veřejné správy

Evropský digitální inovační hub Ostrava odstartoval svou činnost na začátku tohoto roku a již nabízí zájemcům plné portfolio svých služeb. Ty se zaměřují především na podporu menších a středně velkých firem či startupů a veřejné správy při zavádění a využívání digitálních technologií, včetně poskytnutí znalostí, infrastruktury, vytváření řešení na míru a realizaci vzdělávacích kurzů.

Odstartuje nová éra ve vývoji materiálových věd s pomocí superpočítačů

Evropská výzkumná a superpočítačová centra a přední výrobci výpočetního hardwaru a simulačního softwaru spojují své síly v rámci Evropského centra excelence MaX (MAterials design at the eXascale). Projekt MaX vyvíjí software pro simulace v oblasti materiálových věd a ve své třetí fázi, do které jsou zapojeni i vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations, se zaměří na efektivní využití exascalových superpočítačů. To otevře nové možnosti pro navrhování a testování materiálů pro aplikace v klíčových oblastech, jako je čistá energie, nové IT technologie a výroba jako celek.

Průmyslové firmy a veřejná správa mají další příležitost naplno využívat oblast HPC

Národní centrum kompetence pro HPC, jímž je IT4Innovations, slaví v České republice již dva roky své existence. Během dvou let své existence zprostředkovalo mnoha firmám a veřejným institucím přístup k superpočítačům, poskytlo technologická poradenství a organizovalo bezplatné vzdělávací aktivity. Na předešlé úspěchy hodlá navazovat i v dalším, tentokrát tříletém období svého fungování.

Kontakt pro média

Zuzana Červenková


+420 597 329 561

+420 602 593 335