Nová éra české vědy: Iniciativa EOSC v České republice dostala zelenou

Mezinárodní iniciativa EOSC (European Open Science Cloud) se rozšiřuje do České republiky. Propojí už existující vědecké komunity a vytvoří systém pro ukládání a sdílení dat. To usnadní a urychlí vědcům a vědeckým organizacím přístup k výzkumným datům. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky schválilo financování projektu „IPs EOSC-CZ“, zastřešujícího tuto iniciativu v Česku. Tím v pondělí 4. září oficiálně odstartovala jeho aktivní fáze. 

Česká republika o krok blíže k prvnímu kvantovému počítači

V Lucemburku byla podepsána dohoda o pořízení a provozování kvantového počítače mezinárodního konsorcia LUMI-Q. Ten bude v roce 2024 instalován v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě a stane se tak prvním českým kvantovým počítačem, který bude zároveň sloužit i široké evropské výzkumné komunitě. 

Vzhůru do nekonečna a ještě dál se superpočítači a projektem SPACE

V lednu tohoto roku zahájil společný evropský podnik pro vysoce výkonné počítání (EuroHPC JU) činnost deseti center excelence, která v následujících čtyřech letech zdokonalí stávající výpočetní kódy tak, aby dokázaly využít potenciálu exascalových superpočítačů. Jedním z nich je i centrum excelence SPACE (Scalable Parallel Astrophysical Codes for Exascale), do něhož se zapojí vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations. Cílem projektu SPACE je přepracovat vybrané kódy, aby byly schopny plně využít nových výpočetních architektur a používat nové programovací metody, softwarová řešení a HPC knihovny.

Pavel Hobza má díky novému objevu velkou šanci znovu přepsat učebnice fyzikální chemie

Pavel Hobza se svým týmem poprvé přepsal učebnice před dvaceti lety, kdy objevil a popsal tzv. nepravou vodíkovou vazbu. Spolu s kolegy z Ústavu organické chemie a biochemie a Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd České republiky a IT4Innovations nyní přichází s objevem, který má potenciál dříve přijatou definici zjednodušit a studenty chemie znovu donutit k tomu, aby přehodnotili své představy o studované látce.

EDIH Ostrava podporuje inovace firem a veřejné správy

Evropský digitální inovační hub Ostrava odstartoval svou činnost na začátku tohoto roku a již nabízí zájemcům plné portfolio svých služeb. Ty se zaměřují především na podporu menších a středně velkých firem či startupů a veřejné správy při zavádění a využívání digitálních technologií, včetně poskytnutí znalostí, infrastruktury, vytváření řešení na míru a realizaci vzdělávacích kurzů.

Odstartuje nová éra ve vývoji materiálových věd s pomocí superpočítačů

Evropská výzkumná a superpočítačová centra a přední výrobci výpočetního hardwaru a simulačního softwaru spojují své síly v rámci Evropského centra excelence MaX (MAterials design at the eXascale). Projekt MaX vyvíjí software pro simulace v oblasti materiálových věd a ve své třetí fázi, do které jsou zapojeni i vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations, se zaměří na efektivní využití exascalových superpočítačů. To otevře nové možnosti pro navrhování a testování materiálů pro aplikace v klíčových oblastech, jako je čistá energie, nové IT technologie a výroba jako celek.

Průmyslové firmy a veřejná správa mají další příležitost naplno využívat oblast HPC

Národní centrum kompetence pro HPC, jímž je IT4Innovations, slaví v České republice již dva roky své existence. Během dvou let své existence zprostředkovalo mnoha firmám a veřejným institucím přístup k superpočítačům, poskytlo technologická poradenství a organizovalo bezplatné vzdělávací aktivity. Na předešlé úspěchy hodlá navazovat i v dalším, tentokrát tříletém období svého fungování.

IT4Innovations koordinuje vznik jedinečné platformy pro extrémně objemná data

Existují odvětví, která generují extrémní objemy dat a k jejich zpracování a uložení jsou zapotřebí moderní výpočetní technologie, například superpočítače a cloudové systémy. Touto problematikou se zabývá evropský projekt EXA4MIND, do kterého jsou zapojeny také instituce z České republiky. Jeho cílem je vytvoření platformy pro přenos, ukládání a analýzu extrémně objemných dat v Evropě s využitím superpočítačů a cloud technologií. Projekt je koordinován českým národním superpočítačovým centrem IT4Innovations.

Nástroj HyperQueue umožňuje naplno využívat výpočetních kapacit superpočítačů

Vývoj jde neúprosně kupředu a superpočítače, které před deseti lety vládly žebříčku TOP 500, jsou nyní zapomenuty a mnohdy doslova ve starém železe. Nové superstroje jsou mnohem výkonnější se stovkou jader v rámci jednoho výpočetního uzlu. Při výpočtech některých typů masivně paralelních úloh může dojít k tomu, že jejich spuštění je komplikované a potenciál nových superpočítačů není zcela využit. Řešením je nástroj HyperQueue, který efektivně organizuje výpočty pro řešení vědeckých úloh. Tento unikátní nástroj vyvinuli vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations v Ostravě.

Češi se podílejí na vzniku otevřeného evropského webového vyhledávače

V září odstartoval celoevropský projekt OpenWebSearch.EU, ve kterém spojuje své síly 14 renomovaných evropských výzkumných a superpočítačových center s cílem vytvořit otevřenou evropskou infrastrukturu pro webové vyhledávání. Českou republiku v rámci projektu reprezentuje IT4Innovations národní superpočítačové centrum, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Prototyp digitálního dvojčete podpoří ochranu a obnovu biodiverzity

Ostrava, 13. července – Špičkové evropské výzkumné infrastruktury se spojily v nově vzniklém projektu BioDT, aby společně navrhly a vyvinuly prototyp digitálního dvojčete pro výzkum a analýzu biologické rozmanitosti za účelem podpory Strategie EU v oblasti biodiverzity do roku 2030. V tomto unikátním projektu jsou zapojeni i vědci a vědkyně z českého národního superpočítačového centra IT4Innovations.

LUMI, nejvýkonnější evropský superpočítač, řeší globální výzvy a podporuje ekologickou transformaci

13. června 2022, Kajaani, Finsko – Superpočítač LUMI je prvním superpočítačem společného evropského podniku EuroHPC s pre-exascale výkonem a nyní je rovněž nejvýkonnějším superpočítačem v Evropě. Jeho slavnostní inaugurace proběhla v pondělí 13. června 2022 ve finském Kajaani. LUMI nabízí evropským výzkumníkům prvotřídní nástroj pro pochopení složitých jevů, jako je například změna klimatu či aplikace umělé inteligence, a zároveň slouží jako platforma pro mezinárodní spolupráci pro výzkum. Na jeho budování a provozování se podílí i IT4Innovations národní superpočítačové centrum, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Čeští vědci a vědkyně tak mají přístup k tomuto jedinečnému superpočítači prostřednictvím služeb výzkumné infrastruktury e-INFRA CZ, jejíž je IT4Innovations součástí. 

Čeští vědci mohou využívat třetí nejvýkonnější superpočítač světa LUMI

Hamburk, 30. května 2022 –  Jmenuje se LUMI a je instalován ve finském Kajaani. Zprovozněna je zatím pouze třetina, ale i ta mu se špičkovým výkonem 151,9 PFlop/s vynesla třetí místo v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa, v evropském měřítku získal dokonce příčku zlatou. Řeč je o dlouho očekávané evropské superpočítačové hvězdě –⁠ superpočítači LUMI. Ten nabízí část své výpočetní kapacity i vědecké komunitě z České republiky díky členství národního superpočítačového centra IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, v konsorciu budujícího tento superpočítač.

Datová úložiště v IT4Innovations

Ostrava, 13. dubna 2022 – Datový sál národního superpočítačového centra IT4Innovations při Vysoké škole báňské –⁠ Technické univerzitě v Ostravě se kromě superpočítačů pyšní také velkokapacitními datovými úložišti. Prvním je úložiště PROJECT, které významně ulehčuje práci výzkumníkům, kteří na ostravských superpočítačích počítají své projekty. Ve druhém případě se jedná o úložiště sdružení CESNET, které patří k těm vůbec největším v České republice.

IT4Innovations u zrodu prvního celoevropského magisterského studijního programu v oblasti HPC

V Evropě vzniká první celoevropský studijní program zaměřený čistě na oblast vysoce výkonného počítání (High Performance Computing, HPC). Členem konsorcia, které bude nabízet své kurzy studentům již od podzimu 2022, se stává také IT4Innovations národní superpočítačové centrum, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. Budoucí studentky a studenti najdou vynikající profesní uplatnění v rychle se rozvíjejících oborech, jako jsou HPC, vysoce výkonné datové analýzy (HPDA) nebo umělá inteligence.

Superpočítač Karolina ve světové špičce energeticky nejúčinnějších superpočítačů

Ostrava, 15. listopadu 2021 – Dnes proběhlo v americkém St. Louis již 58. vyhlášení žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa TOP500.  Nejvýkonnější český superpočítač Karolina umístěný v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations obsadil 8. místo celosvětově a mezi evropskými superpočítači obsadil 3. příčku v oblasti energeticky nejúčinnějších superpočítačů světa.

Kontakt pro média

Zuzana Červenková


+420 597 329 561

+420 602 593 335