Velkokapacitní úložiště PROJECT bylo uvedeno do provozu v březnu 2021. Slouží pro uchování a zálohování dat, která jsou zpracovávána nebo generována na ostravských superpočítačích. Kromě toho, že úložiště PROJECT staví na nejmodernějších technologiích, konkrétně na řešení Spectrum Scale od společnosti IBM, je také mnohem vstřícnější k uživatelům ostravské výpočetní infrastruktury. Moderní řešení slibuje dostatek kapacity, spolehlivý a rychlý provoz, a navíc funguje jako centrální, tedy na superpočítačích nezávislý, systém. 

Úložiště PROJECT je koncipováno tak, aby odpovídalo specifickým datovým potřebám stávajících superpočítačů; díky své živostnosti, která se pohybuje mezi 5 až 8 lety, nabídne své kapacity i jejich nástupcům. Úložiště rovněž disponuje dostatečným úložným prostorem pro projekty s dlouhým životním cyklem, obvykle delším než jednoročním.

K dalším parametrům úložiště PROJECT patří:

  • Úložiště je tvořeno kombinací rychlejších disků SSD a pomalejších NL-SATA, které jsou společně s dalšími infrastrukturními prvky uspořádány do tří nezávislých bloků s ohledem na vysokou dostupnost a možnost jednoduché replikace dat.
  • Celková propustnost systému dosahuje hodnoty 39 GB/s a zvládá až 57 000 I/O operací za sekundu.
  • Díky modulárnímu návrhu řešení bude možné úložiště v případě potřeby v budoucnu dále rozšířit.

Nákup úložiště PROJECT byl financován v rámci projektu IT4Innovations národní superpočítačové centrum – Cesta k exascale.

 

15
petabajtů
kapacita úložiště
5-8
let
životnost 
57 000
I/O
operací za sekundu

Technická specifikace úložiště project

Zahájení provozu

březen 2021

kapacita

15 PB

propustnost 39 GB/s
I/O výkon 57 kIOPS
Default project space quota 20 TB

 

 

 Více o úložišti najdete ZDE.

Galerie