Naši uživatelé mohou vyzkoušet a porovnat různé hardwarové architektury

IT4Innovations provozuje vedle svých velkých superpočítačů také menší komplementární systémy. Tyto systémy představují nastupující, netradiční nebo úzce specializované hardwarové architektury, které zatím nejsou v superpočítačových datových centrech běžné. 

Na podzim roku 2022 jsme uvedli do provozu první
z našich komplementárních systémů.

Češi se podílejí na vzniku otevřeného evropského webového vyhledávače

V září odstartoval celoevropský projekt OpenWebSearch.EU, ve kterém spojuje své síly 14 renomovaných evropských výzkumných a superpočítačových center s cílem vytvořit otevřenou evropskou infrastrukturu pro webové vyhledávání. Českou republiku v rámci projektu reprezentuje IT4Innovations národní superpočítačové centrum, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava.

AI monitoruje rozrůstající se městské zástavby

V městských oblastech již žije více než polovina obyvatel Země a ty se rozrůstají rychleji než kdykoli předtím. Vědci z IT4Innovations ve spolupráci s britskou University of Leeds naučili neuronovou síť rozpoznat, jak se města mění v průběhu desetiletí, a to využitím dat z dálkového průzkumu Evropské kosmické agentury (ESA, European Space Agency). Cílem této spolupráce je vytvořit modely, které budou k dispozici specialistům na územní plánování. Monitorováním rozrůstání zástaveb dokážou zamezit nežádanému rozšiřování měst a minimalizovat tak negativní dopady na životní prostředí.

V Praze se sešli špičkoví vědci, kteří spojují numerickou matematiku se světem superpočítačů

Předpovídání aerodynamických vlastností letadel a aut, pevnostní výpočty rozsáhlých strojních či stavebních konstrukcí, ale i detailní modely předpovídající vývoj klimatu či simulující různé tělesné funkce. V Praze se na konferenci International Conference on Domain Decomposion Methods (DD27) sešli přední světové špičky v oboru, který spojuje numerickou matematiku se světem výkonných superpočítačů. Na těchto počítačích se díky algoritmům rozkladu oblasti (domain decomposition) dají řešit velmi rozsáhlé úlohy simulací z vědecké i inženýrské praxe. Významnou konferenci spolupořádalo IT4Innovations.

„K informatice mě přivedl počítač Atari i učitel na základní škole,“ říká Andreas Lintermann z Evropského centra excellence RAISE

Pozvání představit své pracovní aktivity na konferenci HPCSE 2022 přijal i Andreas Lintermann, který dlouhodobě působí v superpočítačovém centru v německém Jülichu a od roku 2021 koordinuje Evropské centrum excelence pro exascalové výpočty „Research on AI – and Simulation-Based Engineering at Exascale“ (zkráceně CoE RAISE). Při této příležitosti jsme Andrease vyzpovídali a na následujících řádcích s ním přinášíme rozhovor.

Konference HPCSE již popáté přilákala odborníky ze supercomputingu a přidružených vědních disciplín

Téměř 80 účastníků, 30 přednášek, 11 zvaných řečníků z šesti zemí či 30 prezentovaných posterů. Taková je bilance čtyřdenní konference HPCSE 2022, která ve dnech 16. –⁠ 20. května proběhla v beskydském hotelu Soláň. Konference organizovaná IT4Innovations se konala již popáté, tentokráte však s tříletou pauzou způsobenou pandemií Covid-19.

IT4Innovations v hledáčku nové ministryně

V pondělí 25. dubna jsme u nás přivítali Helenu Langšádlovou, která je od loňského prosince ministryní pro vědu, výzkum a inovace. IT4Innovations navštívila během své pracovní cesty do Ostravy, kde podnikla sérii setkání s představiteli místních univerzit.

Nahlédněte do naší nové seminární místnosti

Letos na jaře jsme si nadělili modernizovanou seminární místnost, která je reprezentativním místem pro vedení školení, seminářů, výuky a dalších akcí pořádaných IT4Innovations. Učebna, která pojme 37 osob včetně přednášejících, je vybavena nejmodernější audiovizuální technikou, která umožní například i živé streamování.