Vědci představili výzvy a příležitosti spojené s návrhy uhlíkových teček pro fotokatalýzu

Dosavadní poznatky o struktuře i vlastnostech uhlíkových teček (CDs) a jejich využití ve fotokatalýze shrnuje přehledový článek Designing carbon dots for enhanced photo-catalysis: Challenges and opportunities, který publikoval časopis Chem. Autoři z VŠB-TUO, CATRIN Univerzity Palackého a Univerzity Friedricha Alexandera v německém Erlangenu v něm mimo jiné identifikovali klíčové vlastnosti, které je třeba zohlednit při návrhu fotokatalyticky účinných uhlíkových teček. Shrnuli také experimentální i teoretické metody vhodné pro studium strukturálně složitých CDs.

Optimalizace výpočtů metodou konečných prvků

Vědci z IT4Innovations národního superpočítačového centra vyvinuli novou metodu pro optimalizaci výkonu výpočtů metodou konečných prvků (FEM). Jejich inovativní adaptivní řešení, které upravuje výpočty na základě parametrů zadaných během běhu programu, dosahuje až osminásobného zrychlení výpočtů a bylo publikováno v časopise Computer Physics Communications.

Mezinárodní konference HPCSE 2024 očima přednášejících: Inspirace a skvělé prostředí

V květnu 2024 se konal již 6. ročník mezinárodní konference HPCSE, kterou od roku 2013 organizuje IT4Innovations národní superpočítačové centrum. Tento ročník přilákal 85 účastníků z různých koutů světa, včetně odborníků z České republiky, Švýcarska, Velké Británie, Německa, Nizozemska, Švédska, Turecka, Španělska, Itálie a Rakouska.

Firmy dostanou 8 milionů eur na řešení výzev pomocí superpočítačů

Ostravava, 23. července 2024 – Evropská iniciativa FFplus hledá inovativní podniky a startupy. Mezi vybrané firmy, které se rozhodnou pro řešení svých potřeb využít superpočítač, rozdělí 8 milionů eur na jejich realizaci. Iniciativa je určena podnikům bez předchozích zkušeností se superpočítáním anebo těm, které se pohybují v odvětví umělé inteligence (AI). Firmy získají nejen finanční podporu, ale i přístup k superpočítačové infrastruktuře a odborné poradenství expertů na vysoce výkonné počítání.

Nový webový server pomáhá při výzkumu neurodegenerativních onemocnění

Ostrava, 16. července 2024 – Agregace proteinů je složitý biologický proces, který je spojen s různými devastujícími lidskými onemocněními, včetně Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci. Přesná předpověď náchylnosti proteinů k agregaci je zásadní pro vývoj účinných léčebných a preventivních opatření. Vědci z IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, ve spolupráci s Mezinárodním centrem klinického výzkumu a Masarykovou univerzitou spustili nový webový server AggreProt, který je určen k předpovídání agregace proteinů.

Kvantový simulátor na superpočítači Karolina

IT4Innovations představuje novinku v oblasti kvantových výpočtů na superpočítačích Karolina a Barbora: kvantový simulátor CUDA Quantum. Tento nástroj zjednodušuje vývoj hybridních aplikací a významně zvyšuje produktivitu a škálovatelnost kvantových výpočtů. Na jednom grafickém procesoru superpočítače Karolina umožňuje simulovat 30 qubitů a je k dispozici všem uživatelům IT4Innovations s aktivním projektem.

V křemíkovém nebi končí další ostravský superpočítač

Ostrava, 24. června 2024 – Český superpočítač Salomon definitivně opouští datový sál IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. V době spuštění obsadil 40. příčku mezi pětistovkou nejvýkonnějších superpočítačů světa a za dobu provozu na něm bylo spuštěno více než 8,7 miliónů výpočetních úloh v rámci 1 085 výzkumných projektů například z oblasti materiálových věd, biověd či inženýrství. Tyto úlohy spotřebovaly celkem 1 024 miliónů jádrohodin výpočetního času.

HPCSE 2024: Setkání špičkových odborníků na vysoce výkonné výpočty v Beskydech

Od 20. do 23. května se v krásném prostředí Beskyd konala konference HPCSE 2024 (High Performance Computing in Science and Engineering), na které se sešlo 85 účastníků. Tuto akci organizovalo IT4Innovations s cílem propojit mezinárodní odborníky z různých oblastí, jako je HPC, aplikovaná matematika, numerická analýza, analýza dat, strojové učení, kvantové počítání a pokročilá vizualizace. Konference sloužila jako platforma pro sdílení zkušeností, nápadů a iniciování nových výzkumných spoluprací.

IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations bylo v minulých třech a půl letech zapojeno v projektu EVEREST, financovaného z programu Horizont 2020. Projekt, sdružující deset partnerů z průmyslu, průmyslových výzkumných laboratoří a akademické sféry ze šesti evropských zemí, oznámil první veřejné vydání své open source sady vývojových nástrojů (EVEREST System Development Kit – SDK). EVEREST SDK integruje nástroje pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.