V Praze se sešli špičkoví vědci, kteří spojují numerickou matematiku se světem superpočítačů

Předpovídání aerodynamických vlastností letadel a aut, pevnostní výpočty rozsáhlých strojních či stavebních konstrukcí, ale i detailní modely předpovídající vývoj klimatu či simulující různé tělesné funkce. V Praze se na konferenci International Conference on Domain Decomposion Methods (DD27) sešli přední světové špičky v oboru, který spojuje numerickou matematiku se světem výkonných superpočítačů. Na těchto počítačích se díky algoritmům rozkladu oblasti (domain decomposition) dají řešit velmi rozsáhlé úlohy simulací z vědecké i inženýrské praxe. Významnou konferenci spolupořádalo IT4Innovations.

„K informatice mě přivedl počítač Atari i učitel na základní škole,“ říká Andreas Lintermann z Evropského centra excellence RAISE

Pozvání představit své pracovní aktivity na konferenci HPCSE 2022 přijal i Andreas Lintermann, který dlouhodobě působí v superpočítačovém centru v německém Jülichu a od roku 2021 koordinuje Evropské centrum excelence pro exascalové výpočty „Research on AI – and Simulation-Based Engineering at Exascale“ (zkráceně CoE RAISE). Při této příležitosti jsme Andrease vyzpovídali a na následujících řádcích s ním přinášíme rozhovor.

Konference HPCSE již popáté přilákala odborníky ze supercomputingu a přidružených vědních disciplín

Téměř 80 účastníků, 30 přednášek, 11 zvaných řečníků z šesti zemí či 30 prezentovaných posterů. Taková je bilance čtyřdenní konference HPCSE 2022, která ve dnech 16. –⁠ 20. května proběhla v beskydském hotelu Soláň. Konference organizovaná IT4Innovations se konala již popáté, tentokráte však s tříletou pauzou způsobenou pandemií Covid-19.

IT4Innovations v hledáčku nové ministryně

V pondělí 25. dubna jsme u nás přivítali Helenu Langšádlovou, která je od loňského prosince ministryní pro vědu, výzkum a inovace. IT4Innovations navštívila během své pracovní cesty do Ostravy, kde podnikla sérii setkání s představiteli místních univerzit.

Nahlédněte do naší nové seminární místnosti

Letos na jaře jsme si nadělili modernizovanou seminární místnost, která je reprezentativním místem pro vedení školení, seminářů, výuky a dalších akcí pořádaných IT4Innovations. Učebna, která pojme 37 osob včetně přednášejících, je vybavena nejmodernější audiovizuální technikou, která umožní například i živé streamování.

FIP Academy pořádá odborné semináře, první 3. února

Propojit formou pravidelných online seminářů vědecko-výzkumné pracovníky všech partnerských institucí Fraunhofer Innovation Platform for Applied Artificial Intelligence for Materials & Manufacturing at VSB – Technical University of Ostrava si klade za cíl nově zřízená FIP Academy. První odborný seminář se uskuteční 3. února, přednášet budou Ladislav Foltyn z IT4Innovations a Vladislav Kolarik z Fraunhofer ICT.

Výpočetní zdroje IT4Innovations nově uváděny v uzlohodinách

V minulosti se o přidělené zdroje žádalo, byly přidělovány a účtovány v normovaných hodinách jádra (jádrohodinách). Jádrohodiny používaly faktor odlišný pro každý cluster a typ uzlů. S postupem času se systém využívání jádrohodin stal zastaralým, jelikož nyní máme k dispozici clustery, které se značně liší výpočetní architekturou, tj. CPU, GPU, pamětí, a určení hodnoty zdrojů různých clusterů je složitý proces, který nelze založit na jedné hodnotě.

Salomon dopočítal svou poslední úlohu

Svého času 40. nejvýkonnější superpočítač světa spočítal v pondělí 13. prosince svou poslední výpočetní úlohu. Šest let po jeho uvedení do provozu tak skončila éra historicky druhého superpočítače v Ostravě – superpočítače Salomon.

IT4Innovations se představilo na konferenci SC21

Tisíce profesionálů z oblasti vysoce-výkonného počítání se opět setkaly na mezinárodní konferenci Supercomputing Conference SC21. Ta proběhla ve dnech 14. – 19. listopadu v americkém St. Louis. Superpočítačového svátku se v roli vystavovatele účastnilo i IT4Innovations.

Vědci a vědkyně z IT4Innovations a CATRIN spojují síly

Třicítka vědců a vědkyň ze dvou výzkumných ústavů se ve čtvrtek 4. listopadu sešla v ostravském IT4Innovations, aby si představili navzájem své výzkumné aktivity a prodiskutovali možnosti vzájemné spolupráce. Seznamovací workshop si dal za cíl najít synergie v oblastech vysoce-výkonného počítání a umělé inteligence.