Nová metoda ke zlepšení bezpečnosti a spolehlivosti autonomního řízení i díky projektu EXA4MIND

IT4Innovations národní superpočítačové centrum koordinuje od ledna loňského roku projekt EXA4MIND. Konsorcium projektu tvoří deset partnerů z šesti evropských států. Mezi partnery je i Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky při Českém vysokém učení technickém (CIIRC ČVUT) a společnost Valeo.ai, které nyní přišly s metodou, jež umožňuje prohledávat obrazová data z autonomních vozidel pomocí přirozeného jazyka.

V Ostravě proběhlo unikátní setkání věnované uhlíkovým tečkám

Workshop NanoLumCat Ostrava 2024 přinesl významné poznatky v oblasti uhlíkových teček a jednoatomární katalýzy pro obnovitelné zdroje energie. Účastníci se dozvěděli o nejnovějších vědeckých pokrocích a diskutovali o možnostech nových technologií v oblasti nanomateriálů pro udržitelný rozvoj. Jednalo se o jedno z největších setkání věnované této tematice na světě, jehož účastníci odcházeli s novými poznatky a inspirací pro svou další práci v oboru.

Newsletter 2/2024

Vážení fanoušci národního superpočítačového centra IT4Innovations,

sdílíme s vámi novinky ze světa nejen českého superpočítání. Superpočítač Karolina se chystá na významný upgrade softwaru, vyhlášen byl nový typ výzvy EuroHPC JU, která umožní firmám i veřejným organizacím přístup k superpočítačům pro aplikace umělé inteligence a datově náročné výpočetní aplikace. Připomínáme vám další kolo veřejné grantové soutěže IT4Innovations a s radostí oznamujeme, že byl spuštěn tendr na dodavatele kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v Ostravě.
Připojujeme pozvánku na konferenci e-INFRA CZ, která proběhne koncem dubna v Praze a na konferenci HPCSE, která se uskuteční v květnu v Beskydech.

Newsletter najdete zde. →
 
Příjemné čtení vám přeje
Tým IT4Innovations

Střípky ze čtyřdenního setkání celoevropské HPC komunity na EuroHPC Summit 2024

Ve dnech 18.–21. března 2024 se konal další ročník konference EuroHPC Summit. Tradičního setkání evropské komunity v oblasti HPC, AI a QC se zúčastnili političtí představitelé EU, zástupci superpočítačových center, včetně IT4Innovations, i průmyslových firem. Čtyřdenní setkání proběhlo v belgických Antverpách zúčastnilo se jej 700 návštěvníků.

Radek Halfar získal 1. místo v soutěži o NEJ disertační práci

Náš kolega Radek Halfar získal za svou disertační práci „Dynamika modelů srdeční elektrofyziologie“, kterou zpracovával pod vedením Marka Lamparta,
1. místo v kategorii „Informační technologie a elektrotechnika“ soutěže VŠB-TUO. Ocenění si převzal na Slavnostním zasedání Vědecké rady VŠB-TUO ve čtvrtek 21. března.

Připomínáme i další úspěch Radka a jeho disertační práce, kdy se umístil na 7. místě v kategorii nejlepší disertační práce Ceny Wernera von Siemense pro rok 2023.

Evropská HPC komunita se sejde v Antverpách na konferenci EuroHPC Summit

Konference EuroHPC Summit každoročně spojuje špičkové odborníky v oblasti HPC a koná se již od roku 2016. Letos podruhé je hlavním pořadatelem celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU). Na pódiu během čtyř dnůl vystoupí političtí představitelé, zástupci superpočítačových center i průmyslových firem, a chybět nebudou ani naši kolegové a kolegyně z IT4Innovations. Sdílení znalostí a inovací propojuje HPC komunitu napříč Evropou.

V Bruselu se diskutovalo o ekosystému evropských superpočítačů, kvantových systémů i umělé inteligenci

V Bruselu proběhla 5. března 2024 klíčová událost zaměřená na budoucnost evropských superpočítačů a umělé inteligence, kterou hostilo konsorcium LUMI. Diskutovalo se o nutnosti sjednocení a propojení ekosystémů v oblasti dat, vysoce výkonného počítání, kvantových technologií a umělé inteligence. Tématem byl také systematický rozvoj dovedností a kompetencí v těchto oblastech. Významní řečníci, včetně europoslance Andruse Ansipa a evropské komisařky Margrethe Vestagerové, přinesli zajímavé pohledy na současnou situaci a budoucnost evropského superpočítačového a AI ekosystému. Diskutovalo se rovněž o energetické účinnosti superpočítačů a o rozvoji kvantových technologií v rámci Evropy. Na akci vystoupil i Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations.

REFRESH promění Moravskoslezský kraj v chytrý a zelený region

VŠB – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) ve spolupráci s Ostravskou univerzitou (OU) a dalšími partnery naplno rozjíždí projekt REFRESH s cílem reagovat na problémy regionu a přispět k jeho úspěšné hospodářské, energetické i ekologické transformaci. Do projektu je zapojeno také IT4Innovations národní superpočítačové centrum.

Superpočítač Karolina projde významným upgradem softwaru

Superpočítač Karolina, umístěný v národním superpočítačovém centru IT4Innovations, byl do provozu uveden v létě roku 2021. Od té doby jej využilo více než 1 700 uživatelů pro řešení více než 700 projektů. Aby byla zajištěna kompatibilita s novými verzemi nástrojů a aplikací, je plánován rozsáhlý upgrade softwaru. To bude znamenat plné odstavení superpočítače Karolina, které je naplánováno od 8. dubna na přibližně 4 týdny.

Newsletter 1/2024

Vážení fanoušci národního superpočítačového centra IT4Innovations,

přejeme vám úspěšný rok 2024 a přinášíme vám první letošní newsletter shrnující klíčové novinky nejen z IT4Innovations. Superpočítač LUMI je plně k dispozici české akademické obci již jeden rok.
Spustili jsme další kolo veřejné grantové soutěže a také dvě plnohodnotná cloudová prostředí, která můžete využívat. Neustále pracujeme na zlepšení našich kurzů v rámci Národního centra kompetence pro HPC a prosíme vás o vyplnění dotazníku, abychom lépe porozuměli vašim potřebám a zajistili tak kvalitní školení. Vyhlásili jsme výsledky 30. Veřejné grantové soutěže a informujeme o několika vybraných projektech z předchozí soutěže.
Přečtěte si newsletter IT4Innovations, ať vám nic ze světa nejen českého superpočítání neunikne. →

Tým IT4Innovations

EuroHPC JU vyhlásilo tendr na dodavatele kvantového počítače konsorcia LUMI-Q

Lucemburk, 14. února 2024 – Celoevropský společný  podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem KAROLINA. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, se tak stane domovem prvního českého kvantového počítače.