Mezinárodní konference HPCSE 2024 očima přednášejících: Inspirace a skvělé prostředí

V květnu 2024 se konal již 6. ročník mezinárodní konference HPCSE, kterou od roku 2013 organizuje IT4Innovations národní superpočítačové centrum. Tento ročník přilákal 85 účastníků z různých koutů světa, včetně odborníků z České republiky, Švýcarska, Velké Británie, Německa, Nizozemska, Švédska, Turecka, Španělska, Itálie a Rakouska.

Firmy dostanou 8 milionů eur na řešení výzev pomocí superpočítačů

Ostravava, 23. července 2024 – Evropská iniciativa FFplus hledá inovativní podniky a startupy. Mezi vybrané firmy, které se rozhodnou pro řešení svých potřeb využít superpočítač, rozdělí 8 milionů eur na jejich realizaci. Iniciativa je určena podnikům bez předchozích zkušeností se superpočítáním anebo těm, které se pohybují v odvětví umělé inteligence (AI). Firmy získají nejen finanční podporu, ale i přístup k superpočítačové infrastruktuře a odborné poradenství expertů na vysoce výkonné počítání.

Nový webový server pomáhá při výzkumu neurodegenerativních onemocnění

Ostrava, 16. července 2024 – Agregace proteinů je složitý biologický proces, který je spojen s různými devastujícími lidskými onemocněními, včetně Alzheimerovy a Parkinsonovy nemoci. Přesná předpověď náchylnosti proteinů k agregaci je zásadní pro vývoj účinných léčebných a preventivních opatření. Vědci z IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, ve spolupráci s Mezinárodním centrem klinického výzkumu a Masarykovou univerzitou spustili nový webový server AggreProt, který je určen k předpovídání agregace proteinů.

Kvantový simulátor na superpočítači Karolina

IT4Innovations představuje novinku v oblasti kvantových výpočtů na superpočítačích Karolina a Barbora: kvantový simulátor CUDA Quantum. Tento nástroj zjednodušuje vývoj hybridních aplikací a významně zvyšuje produktivitu a škálovatelnost kvantových výpočtů. Na jednom grafickém procesoru superpočítače Karolina umožňuje simulovat 30 qubitů a je k dispozici všem uživatelům IT4Innovations s aktivním projektem.

V křemíkovém nebi končí další ostravský superpočítač

Ostrava, 24. června 2024 – Český superpočítač Salomon definitivně opouští datový sál IT4Innovations národního superpočítačového centra, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava. V době spuštění obsadil 40. příčku mezi pětistovkou nejvýkonnějších superpočítačů světa a za dobu provozu na něm bylo spuštěno více než 8,7 miliónů výpočetních úloh v rámci 1 085 výzkumných projektů například z oblasti materiálových věd, biověd či inženýrství. Tyto úlohy spotřebovaly celkem 1 024 miliónů jádrohodin výpočetního času.

HPCSE 2024: Setkání špičkových odborníků na vysoce výkonné výpočty v Beskydech

Od 20. do 23. května se v krásném prostředí Beskyd konala konference HPCSE 2024 (High Performance Computing in Science and Engineering), na které se sešlo 85 účastníků. Tuto akci organizovalo IT4Innovations s cílem propojit mezinárodní odborníky z různých oblastí, jako je HPC, aplikovaná matematika, numerická analýza, analýza dat, strojové učení, kvantové počítání a pokročilá vizualizace. Konference sloužila jako platforma pro sdílení zkušeností, nápadů a iniciování nových výzkumných spoluprací.

IT4Innovations s partnery projektu EVEREST vydalo sadu open source vývojových nástrojů

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations bylo v minulých třech a půl letech zapojeno v projektu EVEREST, financovaného z programu Horizont 2020. Projekt, sdružující deset partnerů z průmyslu, průmyslových výzkumných laboratoří a akademické sféry ze šesti evropských zemí, oznámil první veřejné vydání své open source sady vývojových nástrojů (EVEREST System Development Kit – SDK). EVEREST SDK integruje nástroje pro jednodušší nasazení aplikací na heterogenních vysoce výkonných cloudových infrastrukturách, zejména pro prostředí nabízející akceleraci pomocí FPGA.

Nová metoda ke zlepšení bezpečnosti a spolehlivosti autonomního řízení i díky projektu EXA4MIND

IT4Innovations národní superpočítačové centrum koordinuje od ledna loňského roku projekt EXA4MIND. Konsorcium projektu tvoří deset partnerů z šesti evropských států. Mezi partnery je i Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky při Českém vysokém učení technickém (CIIRC ČVUT) a společnost Valeo.ai, které nyní přišly s metodou, jež umožňuje prohledávat obrazová data z autonomních vozidel pomocí přirozeného jazyka.

V Ostravě proběhlo unikátní setkání věnované uhlíkovým tečkám

Workshop NanoLumCat Ostrava 2024 přinesl významné poznatky v oblasti uhlíkových teček a jednoatomární katalýzy pro obnovitelné zdroje energie. Účastníci se dozvěděli o nejnovějších vědeckých pokrocích a diskutovali o možnostech nových technologií v oblasti nanomateriálů pro udržitelný rozvoj. Jednalo se o jedno z největších setkání věnované této tematice na světě, jehož účastníci odcházeli s novými poznatky a inspirací pro svou další práci v oboru.