Provozujeme špičkovou národní superpočítačovou infrastrukturu

IT4Innovations představuje strategickou výzkumnou infrastrukturu v České republice a společně s dalšími dvěma infrastrukturami CESNET a CERIT-SC tvoří jedinou e-infrastrukturu tzv. e-INFRA CZ. IT4Innovations aktuálně disponuje čtyřmi hlavními výpočetními systémy.

Prvním superpočítačem v IT4Innovations byl Anselm s teoretickým výkonem 94 TFlop/s a byl provozován v letech 2013 až 2021. V roce 2015 jsme uvedli do provozu superpočítač Salomon, který v témže roce se svým teoretickým výkonem 2 PFlop/s obsadil 40. místo v seznamu TOP500 nejvýkonnějších superpočítačů světa. Od roku 2019 máme k dispozici pro naše uživatele rovněž specializovaný systém pro výpočty umělé inteligence NVIDIA DGX-2 s výkonem 130 TFlop/s a rozšíření systému Anselm o nový výpočetní systém Barbora s výkonem 849 TFlop/s a nejnovějšími superpočítačovými technologiemi.

Ve spolupráci s evropskou iniciativou EuroHPC, sdružující významná evropská superpočítačová centra, bude v roce 2021 v IT4Innovations zprovozněn superpočítač Karolina se špičkovým výkonem 15,2 PFlop/s. Předpokládáme, že se tento nový superpočítač zařadí do první dvacítky v Evropě a bude v první padesátce nevýkonnějších superpočítačů světa.

3,1
PFlop/s
výkon našich superpočítačů
1,1
MW
spotřeba energie
30 000
procesorových jader

Superpočítače

Karolina
Výkon: 15,2 PFLOPS
PLÁNOVANÉ SPUŠTĚNÍ: 2021
Salomon
Výkon: 2 PFLOPS
v provozu od: 2015
Barbora
Výkon: 849 TFLOPS
v provozu od: 2019
NVIDIA DGX-2
Výkon: 130 TFLOPS
v provozu od: 2019

Co se u nás počítá

Naše výzkumné projekty
 
Jsme koordinátorem nebo členem celé řady projektů podpořených z programů FP7 a H2020.
Projekty našich uživatelů
 
Výpočetní čas výzkumníkům a akademickým pracovníkům z ČR přidělujeme rámci veřejné grantové soutěže.
Příklady spolupráce s průmyslem
Pomáháme firmám v přístupu a využití superpočítačů pro jejich vlastní inovace a rozvoj.

 

Provozní technologie

Naše superpočítače jsou umístěny v datovém sále o rozloze 500 m2 se zdvojenou podlahou o nosnosti až 2,5 t/m2. Pod podlahou se nachází systém napájení a přívody a odvody teplé (30°C—55°C) a studené vody (6°C—28°C) opatřené ventily pro snadné napojení racků chlazených vodou.

Sál poskytuje systém prevence vzniku požáru na bázi aktivního snižování koncentrace kyslíku na cca 15 %, která fyzicky znemožňuje vznik a šíření požáru.

Sál má dále k dispozici až 2,5 MW kapacity plně redundantního příkonu zálohovaného vlastními redundantními Dynamickými UPS. Tento příkon je chlazen 5 samostatnými chladícími okruhy, jež jsou osazeny 11 chladícími zařízeními třech typů a výkonů.

Součástí sálu jsou i redundantní datové přípojky do národní sítě CESNET a dále do Internetu.


 

Datový sál IT4Innovations