PartneR: ENVItech Bohemia s.r.o.

Odvětví: ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Společnost ENVItech Bohemia s.r.o. nabízí od svého vzniku v roce 1992 komplexní služby v oblasti monitoringu životního prostředí, zejména ovzduší. Základem práce společnosti je měření koncentrací znečišťujících látek ve formě polutantů v ovzduší, emisí u zdroje znečištění a ve vnitřním prostředí. Dodává ucelený sortiment prostředků pro monitorování kvality ovzduší, včetně systémů řízení, které doplňují jejich monitoring jako službu.

Cílem vzájemné spolupráce společnosti ENVItech se společnostmi CEET a IT4Innovations byla realizace "Inteligentního systému identifikace zdrojů znečištění ovzduší" (IIS) na principu online modelu krátkodobých hodnot koncentrací vybraných, zdravotně významných látek. V rámci této spolupráce byl pořízen komplexní systém pro sledování imisní zátěže a software pro hodnocení a interpretaci znečištění ovzduší s důrazem na efektivní využití pro strategické rozhodování ve státní správě, samosprávě a při řízení průmyslových zdrojů.
Základ IIS tvoří 30 senzorových jednotek, které jsou napojeny na 2 monitorovací stanice s analyzátory, založenými na principu referenčních metod. Měření pomocí senzorů umožní získat časový a prostorový obraz ve sledované lokalitě a určit tak vazbu na konkrétní proces nebo technologii. Jako hlavní uživatelské rozhraní pro veřejnost byl použit stávající systém Floreon+ vyvinutý společností IT4Innovations. Systém Floreon+ integruje data, modely a simulace z několika tematických oblastí, jako je doprava, hydrologie, mobilita obyvatelstva a nově také znečištění ovzduší. Byla vytvořena nová grafická podoba systému Floreon+ spolu s novým specializovaným grafickým rozhraním pro odborné uživatele; poskytuje přístup k datům, datovým statistikám, analýzám a vizualizaci šíření znečištění ovzduší.

Systém IIS slouží Moravskoslezskému kraji a Ministerstvu životního prostředí, které jej využily k ověření vhodnosti nových technologií pro měření znečišťujících látek, které dosud nebylo možné měřit online (PAU, VOC), a získaly tak nástroj pro rychlé, rozsáhlé a levné měření. Systém IIS využívá infrastrukturu pro příjem, zpracování a vizualizaci dat stávajícího vlastního systému Floreon+; to umožňuje jednoduchou integraci nových senzorů nebo nových typů dat a poskytuje komplexní a snadno použitelné grafické rozhraní a využití infrastruktury HPC.
Hlavními výhodami jsou snadno použitelné grafické rozhraní pro běžné uživatele integrující data z různých tematických oblastí, specializované grafické rozhraní pro odborné uživatele pro přístup k datům, statistikám, analýzám a vizualizacím a architektura systému Plug&Play umožňující jednoduchou integraci nových senzorů a automatické zpracování a vizualizaci dat.

 

 

Slovo partnera

Stanislav Mišák, ředitel vysokoškolského ústavu Centrum energetických a environmentálních technologií, VŠB-TUO

„Systém IIS vytvořený díky efektivní spolupráci IT4Innovations, CEET a ENVItech je součástí komplexní strategie tzv. dekarbonizace regionu Moravskoslezského kraje, to je nalezení nových metod a technologií pro novou energetiku bez závislosti na fosilních palivech s maximálním posílením energetické nezávislosti a surovinové soběstačnosti. Pro vyhodnocení efektivity dekarbonizace regionu a dopadu nízkouhlíkových technologií na životní prostředí a společnost je nezbytné posouzení stavu kvality ovzduší před a po jejich implementaci, proto bylo vytvoření inteligentního identifikačního systému zdrojů znečišťování ovzduší naprosto nezbytné a jeho užití pro detekci potenciálních rizik vzniku havárií s návazným mapováním znečišťujících látek je zcela klíčové.“

Tato success story byla podpořena projektem EuroCC. Tento projekt získal finanční prostředky z Evropského společného podniku pro vysoce výkonnou výpočetní techniku na základě grantové dohody č. 951732. Společný podnik získává podporu z programu Evropské unie pro výzkum a inovace Horizont 2020 a Německa, Bulharska, Rakouska, Chorvatska, Kypru, České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Řecka, Maďarska, Irska, Itálie, Litvy, Lotyšska, Polska, Portugalska, Rumunska, Slovinska, Španělska, Švédska, Spojeného království, Francie, Nizozemska, Belgie, Lucemburska, Slovenska, Norska, Švýcarska, Turecka, Severní Makedonie, Islandu, Černé Hory. Tento projekt získal finanční prostředky z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky (ID:MC2101).