Celkem 14 148 profesionálů a více než 400 vystavovatelů z oblasti HPC z celého světa se zúčastnilo 35. ročníku Mezinárodní konference pro HPC, sítě, úložiště a analýzy (SC23), která proběhla ve dnech 12.–17. listopadu v coloradském Denveru (USA) v Colorado Convention Center. Jejím motem bylo „I am HPC“. „Tento slogan vystihuje celosvětový závazek oceňovat a podporovat všechny aspekty vysoce výkonného počítání, a to nejen samotný obor a jeho přínos pro společnost, ale především výjimečné jednotlivce, kteří jsou hnací silou pokroku – ať už jde o zkušené veterány HPC, nebo nadšené nováčky,“ řekl Dorian C. Arnold, generální ředitel SC23.

Konferenční program probíhal šest dní a zahrnoval přednášky, workshopy, diskuzní fóra či posterovou sekci, na které bylo prezentováno přes 70 výzkumů z celého světa. Radim Vavřík, Lubomír Říha a Ondřej Vysocký z Laboratoře pro výzkum infrastruktury IT4Innovations představili projekt „SCALABLE – Lattice Boltzmann Leaps to Exascale“ financovaný programem Evropské unie Horizont 2020. Projekt spojuje významné průmyslové a akademické partnery za účelem zvýšení výkonu, škálovatelnosti a  energetické účinnosti průmyslového softwaru pro výpočty dynamiky tekutin (Computational Fluid Dynamics, CFD) na bázi metody Lattice-Boltzman (LBM), která dnes představuje spolehlivou alternativu ke konvenčním CFD přístupům. Projekt má přímý dopad na evropský průmysl a zároveň přispívá k základnímu výzkumu. Více zde.

Součástí konference byla výstava, v rámci níž se představilo více než 400 vystavovatelů z řad výrobců HPC hardwaru a softwaru, univerzit i výzkumných organizací z různých koutů světa. IT4Innovations, jakožto součást strategické výzkumné infrastruktury České republiky e-INFRA CZ, se prezentovalo na vlastním stánku prostřednictvím významných národních a mezinárodních projektů, na jejichž řešení se podílí.

Letošní ročník byl poprvé významně ovlivněn rozvojem v oblasti kvantových počítačů, kterým byla věnována velká část přednášek a workshopů, stejně jako zde bylo mnoho vystavovatelů z kvantového odvětví, kteří vytvořili tzv. Quantum computing island. Já sám se již velmi těším na příští rok, kdy proběhne instalace kvantového počítače také v našem centru,“ uvedl Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations.

 

Při příležitosti konání konference proběhlo i vyhlášení aktualizovaných žebříčků nejen nejrychlejších superpočítačů TOP500 (již 62. vydání), ale také těch energeticky nejúčinnějších – Green500. Naše Karolina (její akcelerovaná část využívající grafické čipy od společnosti NVIDIA) se umístila na 113. příčce žebříčku TOP500, a v Green500 jí patří 25. místo.

První desítkou žebříčku TOP500 otřáslo pět nových či modernizovaných systémů. V TOP10 jsou tři systémy EuroHPC JU, šest amerických a jeden japonský. První místo žebříčku stále patří americkému superpočítači Frontier v Oak Ridge National Laboratory, jedinému exascalovému systému v žebříčku. 2. místo obsadil nový superpočítač Aurora v Argonne National Laboratory. Výkon Aurory byl změřen v průběhu implementace poloviny plánovaného konečného systému. Jakmile bude Aurora plně funkční, plánuje se, že překoná Frontier svým výkonem dosahujícím 2 EFlop/s. Na třetím místě se umístil další nový systém s názvem Eagle, který je nainstalován v cloudu Microsoft Azure. Jedná se o nejvyšší umístění, kterého kdy cloudový systém v žebříčku TOP500 dosáhl.

Pre-exascalové superpočítače EuroHPC JU obsadily 5. místo – finský LUMI v CSC, 6. místo – italský Leonardo v CINECA a 8. místo španělský MareNostrum 5 v Barcelona Supercomputing Center. Petascalové superpočítače EuroHPC JU, mezi které patří nejen česká Karolina (#113), ale i lucemburská Meluxina (#71), slovinská Vega (#198) a bulharský Discoverer (#166), se drží mezi 200 nejlepšími superpočítači na světě v žebříčku TOP500.

Na konferenci SC oznámil Thomas Lippert, ředitel Forschungszentrum Jülich, podrobnosti k prvnímu exascalovému superpočítači EuroHPC JU, který bude instalován právě v Jülichu: „S více než 90 EFlop/s při 8 bitech budeme mít možná nejrychlejší superpočítač na světě i pro ty nejnáročnější aplikace umělé inteligence!“

Konference SC23 v Denveru představuje unikátní celosvětovou superpočítačovou událost, kde se setkávají technologičtí nadšenci a vědci, ale především se zde otevírají dveře do budoucnosti výpočetní techniky. „SC byla opět nabita zajímavými přednáškami, lidmi, novinkami a pokrokem. Jsem rád, že se vše vrátilo do starých kolejí, a co se návštěvnosti týče, dokonce byla překonána, když letos akci navštívilo více než 14 000 hostů,“ dodal Filip Staněk z Úseku superpočítačových služeb IT4Innovations.