Partneři: statutární město Ostrava, Lékařská fakulta Ostravské univerzity, Fakultní nemocnice Ostrava, Moravskoslezský kraj

Odvětví: ZDRAVOTNICTVÍ

IT4Innovations bylo přizváno do projektu vybudování velkokapacitního ostravského očkovacího centra, které bylo zprovozněno v březnu 2021 na ostravské Černé louce.

„Náš tým vytvořil simulaci průchodu očkovacím centrem, díky které je možné odhalit kritická místa. Těmi se v původním návrhu ukázaly být například čekárna po očkování a tisk potvrzení na výstupu,“ uvádí Tomáš Martinovič z IT4Innovations, který se svými kolegy na simulaci pracuje.

Právě díky vyvinuté simulaci je možné určit potřebný počet míst obsluhy a personálu pro jednotlivá stanoviště. Simulace dále přesně určuje, kolik osob může být v jednu chvíli v očkovacím centru, a to v různých fázích jako je registrace, samotné očkování či odpočinek po očkování. Zohledněny byly i takové „maličkosti“ jako jsou přestávky na oběd pro personál. Pro minimalizaci počtu personálu byly připraveny rotace podpůrného personálu o přestávkách, kde se jednotlivci postupně vystřídají na jednotlivých postech.

Simulaci je možno si prohlédnout a vyzkoušet ZDE

Slovo partnera

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje

„Oceňuji úsilí všech partnerů, kteří se na výstavbě očkovacího centra podíleli a nadále podílejí. Je dobré si uvědomit, že významným prvkem při návrhu takového centra byla i podpůrná simulace, kterou zpracovali vědci v IT4Innovations a bez které by testování kapacity centra probíhalo mnohonásobně déle. Nyní víme, že centrum je schopné proočkovat až 2 600 osob denně a nezbývá si jen přát, abychom měli dostatek vakcín a kapacitu mohli naplno ověřit také v praxi.“