Včera o půlnoci byla ukončena soutěž o jméno ostravského superpočítače. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations obdrželo více než 6 tisíc návrhů. Bulík, Centrální mozek lidstva, Světlík, Jarek nebo Megastroj, i to jsou příklady přihlášených jmen. Dnes z nich komise složená ze zástupců IT4Innovations a společnosti BULL vybere jeden vítězný. Hned zítra bude jméno odesláno do Francie ke konfiguraci do všech částí superpočítače. Veřejnosti však bude představeno až na slavnostním křtu při zahájení provozu superpočítačové technologie koncem května.

Zájem veřejnosti o pojmenování našeho prvního superpočítače byl obrovský“, komentuje rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) a duchovní otec projektu IT4Innovations Ivo Vondrák. „Soutěže se ostatně zúčastnil například i Ruda z Ostravy“ dodal Vondrák s nadsázkou. Jaké jméno má šanci uspět, ale organizátoři prozradit odmítají.

Vedle ryze ostravských návrhů, jako je „Haviř“, se objevovaly další odkazující na regionální patrioty jako Jarek (Nohavica) nebo Světlík (podle Jana Světlíka, generálního ředitele společnosti Vítkovice holding). Další významnou skupinou jsou názvy odvozené od sci-fi žánru, jako je Matrix, Červený trpaslík nebo odpověď počítače Hlubiny myšlení ze Stopařova průvodce po galaxii „42“.

„Za nejcennější považuji pozitivní reakce veřejnosti na otevřenost našeho superpočítačového centra“, uvádí dále Vondrák. „Ukazuje se, že občany zajímá, co se děje ve vědeckých institucích, rádi se s jejich prací blíže seznamují a tento typ popularizačních soutěží vítají“. Vondrák tím poukazuje na skutečnost, že organizátorům přicházela celá řada e-mailů vysvětlujících do detailů volbu právě toho či onoho názvu, doptávající ch se na aktuální vědecké projekty centra apod.

Vítěz z celkového množství šesti tisíc sto devadesáti šesti návrhů pojede do francouzské centrály Group BULL, kam si s sebou navíc bude moci vzít notebook – další část atraktivní výhry. Zkrátka nepřijdou ani další soutěžící, kteří budou vylosováni. Připraveny jsou pro ně tablety či smartphony.

Symbolický křest superpočítače je naplánován na květen, to už bude superpočítač ve zkušebním provozu. Celkové náklady na výrobu, instalaci a provoz první části ostravského superpočítače, spolu s dvouletým pronájmem mobilního datového centra, vyjdou na 90 milionů korun. Celkově má projekt

Národního superpočítačového centra IT4Innovations hodnotu zhruba dvě miliardy korun. Zahrnuje i čerstvě rozestavěnou budovu centra za zhruba 193 milionů korun, která pak bude ukrývat celý superpočítač i všechny související výzkumné aktivity. VŠB - TUO získala na projekt 1,8 miliardy korun z evropských fondů. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations se zaměřuje na vědecký výzkum v oblasti informačních technologií, a to právě s důrazem na výzkum a vývoj v oblasti superpočítání. Na projektu od počátku spolupracují také další tři univerzity – Ostravská univerzita, Slezská univerzita a VUT Brno. Spolu s nimi se na jedinečném centru superpočítání podílí také Akademie věd ČR, přesněji její Ústav geoniky. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations je od svého počátku součástí mezinárodní sítě superpočítačových expertních pracovišť PRACE a členové jeho týmu jsou mezinárodně uznávanými odborníky.