Je to více než sedm let, kdy byl do provozu uveden úplně první superpočítač v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Superpočítač Anselm od společnosti Atos byl spuštěn v roce 2013 a od té doby byla jeho výpočetní kapacita k dispozici českým i zahraničním vědcům. Za dobu svého provozu na něm bylo spuštěno více než 2,6 miliónů výpočetních úloh v rámci 725 výzkumných projektů například z oblasti materiálových věd, výpočetní chemie, biověd či inženýrství. Koncem ledna byl jeho provoz definitivně ukončen. Další využití najde v expozici Svět civilizace v Dolních Vítkovicích v Ostravě.

Superpočítač Anselm společnosti Atos koncem ledna ukončil svůj provoz. Jednalo se o vůbec první systém v superpočítačovém centru IT4Innovations. První 3 roky byl umístěn do provizorních kontejnerů v areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava a následně přesunut do datového sálu nově postavené budovy IT4Innovations. Byl tak zprovozněn vlastně dvakrát, což se každému superpočítači nepodaří. Jméno Anselm získal superpočítač podle jednoho z prvních hlubinných černouhelných dolů na Ostravsku, který pojmenoval jeho majitel Salomon Mayer von Rothschild po svém synovi.

I když Anselm opustí datový sál IT4Innovations, do starého železa nepřijde. Superpočítač najde další uplatnění v rámci expozice Svět civilizace, která bude otevřena v létě 2021 ve Světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic. A tak se na něj bude moci podívat zblízka opravdu každý. 

„Anselm v našem centru odvedl skutečně obrovský kus práce, spočítal velké množství zajímavých projektů a byl tak oporou pro výzkumnou komunitu v České republice. Vždy když něco starého končí, tak něco nového začíná, a tak zatímco Anselm míří do pomyslného křemíkového nebe, jeho nástupce superpočítač Barbora je v plné síle a využití ze stran našich uživatelů,” uvádí Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations. „Jsem zároveň velmi rád, že Anselm najde své další využití v Dolní oblasti Vítkovic, a tak zatímco se na něj mohli uživatelé jen virtuálně připojovat, budou se jej moci nejen oni, ale všichni návštěvníci doslova dotknout,” dodává Jansík.

Štafetu po Anselmovi převzal v IT4Innovations superpočítač Barbora, který byl slavnostně spuštěn v říjnu roku 2019 a stejně jako Anselm jej dodala společnost Atos. Kombinovaný teoretický výpočetní výkon superpočítače Barbora, který je postaven na HPC architektuře BullSequana X, je přes 800 TFlop/s, což je téměř 9x více než dosluhující superpočítač Anselm, který měl 94 TFlop/s. 

Anselm byl ve své době jedinečný a pomohl IT4Innovations a tím i celou Českou republiku zařadit na mapu nejvýznamnějších evropských výzkumných superpočítačových center. Jsme rádi, že jsme tímto přispěli k rozvoji vědy a výzkumu na národní i evropské úrovni,” říká Jaroslav Vojtěch, vedoucí skupiny Big Data ve společnosti Atos.