I letos se naše superpočítačové centrum zapojilo do Noci vědců. Večerní akce, během které se otevírají stovky vědeckých pracovišť, proběhla v pátek 24. září. Hlavním tématem letošního ročníku byl ČAS. Tedy veličina, ke které máme v IT4Innovations mnoho, co říci.

„Superpočítače se uplatní všude tam, kde by klasické metody trvaly příliš dlouhou dobu,“ zaznívá během přednášky o superpočítačích a přednášející doplňuje: „Proč myslíte, že byla vakcína na COVID-19 vyvinuta v tak rekordním čase? Odpověď zní: Díky superpočítačům.“ Skupinka studentek přikyvuje, příklad z praxe je evidentně zaujal. A jak si takový superpočítač máme představit? To už je přednášející, mladý vědec z IT4Innovations, posílá do showroomu. Tedy místnosti, odkud se mohou pěkně zblízka na ostravské superpočítače podívat. Včetně toho nejnovějšího a nejvýkonnějšího v České republice – superpočítače Karolina.

V showroomu se mezitím konverzace stočila k oborům, ve kterých se superpočítače využívají nejvíce. Dva kolegové, kteří se o fungování superpočítačů v našem centru starají, namátkově vyjmenovávají: „Objevování planet, nové materiály, předpověď počasí, projektování velkých staveb.“ S tím vším superstroje, které některým připomínají šatní skříňky, pomáhají. Jak získat k superpočítačům přístup? Pomohly ostravské superpočítače vyvinout lék? Těží se na nich bitcoiny? Podle množství otázek je patrné, že superpočítače fascinují…

Další příklady z praxe nenechávají naše studentky dlouho čekat. „Posaďte se, zkontrolujeme vaše oči,“ říká pán s brýlemi a bere do ruky bílý polodlouhý přístroj. Tím namíří nejprve do pravého a posléze do levého oka. „Vše v pořádku,“ odpoví po chvilce. Přístroj vzbuzuje pozornost, u stolku se tvoří fronta. I ostatní se chtějí podrobit unikátnímu vyšetření sítnice, za kterým stojí také ostravské superpočítače, respektive umělá inteligence – trénováním neuronových sítí pomáhá zefektivnit vyšetření sítnic pacientů.

Návštěvníci chodí mezi stánky, luští hlavolamy, ovládají roboty, díky 3D brýlím se virtuálně přesouvají do sálu se superpočítači. Děti nadšeně pobíhají kolem se slovy: „Našel jsem superkouzlo, porazil jsem Voldemorta!“ Řeč je o hře, kterou jsme vymysleli speciálně pro dětské návštěvníky. Ta přibližuje úlohu superpočítačů právě na Harrym Potterovi. Největší kouzelník všech dob potřebuje porazit pána zla, Voldemorta, s čímž mu pomáhají právě ostravské superpočítače.

Program Noci vědců doplňuje série prohlídek. Tradičně nejoblíbenější je komentovaná procházka zákulisím superpočítačového centra. Protože superpočítač není jen o „těch krabicích“ se servery. K tomu, aby správně fungoval, je zapotřebí celá řada moderních technologií. Zatímco na střeše budovy se zájemci dozvídají o důmyslném systému chlazení superstrojů, o patro níže se v rámci další prohlídky v pohodlných sedačkách usazuje 16členná skupinka. Člověk by ani neřekl, že se zrovna nacházíme v jedné z našich laboratoří. Vypadá to tady spíše jako v kině. Účastníci této exkurze si nasazují 3D brýle, avšak místo filmu běží prezentace projektů, na kterých vědci a vědkyně z IT4Innovations pracují.

Desátá hodina odbíjí, Voldemort minimálně stokrát poražen, avšak některým návštěvníkům se domů příliš nechce. Další ročník Noci vědců je úspěšně za námi. Počet 590 návštěvníků v IT4Innovations nám dělá radost. Těšíme se zase za rok, v roce 2022.