V Ostravě proběhla ve dnech 30. a 31. října 2023 Konference uživatelů výpočetních systémů IT4Innovations za přítomnosti téměř devadesáti účastníků z celé České republiky. Tato událost je tradičním setkáním výzkumníků a vědců, kteří využívají ostravské superpočítače. První superpočítač byl v IT4Innovations uveden do provozu před deseti lety a tato konference nám připomíná neustálý rozvoj a inovace v oblasti výpočetní techniky, ale také pokroků ve vědě.

Během dvou dnů se účastníci konference seznámili s novinkami z rozličných vědních oborů a ukázali, jak klíčovou roli hrají superpočítače v jejich výzkumu. Zazněly příspěvky vědců například z Akademie věd ČR, přičemž právě výzkumníci z této instituce využívají superpočítače v IT4Innovations společně s vědci z VŠB-TUO nejvíce. Dále příspěvky prezentovali vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Univerzity Karlovy, Univerzity Palackého v Olomouci, Českého vysokého učení technického v Praze, ale také z Vysokého učení technického v Brně a z výzkumného centra ELI Beamlines.
Významnou součástí konference byla posterová sekce, kde bylo prezentováno 37 posterů z různých oborů. Tato sekce nabídla prostor pro diskuse a navazování kontaktů mezi prezentujícími a účastníky konference.

Tři klíčové přednášky, vybrané programovým výborem konference, se věnovaly aktuálním tématům v oblasti výzkumu.

Pavel Polishchuk z Univerzity Palackého v Olomouci přednesl přednášku na téma „The first CACHE challenge: searching for hit molecules in ultra-large chemical databases“. Tato iniciativa má za cíl najít možnosti pro léčbu Parkinsonovy choroby a zahrnuje spolupráci s vědci z celého světa. Týmu Pavla Polishchuka se podařilo vyvinout plány (pipelines), které umožňují rychlé vyhledávání potenciálních shod v databázi s miliardami molekul a v přednášce popsal výzvy, které práce s extrémně velkými chemickými knihovnami představují.

Markéta Faltýnková z IT4Innovations účastníkům představila dva přístupy vysoce kvalitní vizualizace rozsáhlých souborů vědeckých dat na výpočetních systémech IT4Innnovations v přednášce s titulem „Cinematic visualization of large scientific data sets“. Jeden přístup zahrnuje využití interní knihovny MESIO a druhý integruje Vistle, open-source nástroj pro čtení a zpracování vědeckých dat, do softwaru Blender.

Martin Matys z ELI Beamlines se ve své přednášce na téma „Plasma shutter for laser-driven ion acceleration and spiral pulse generation“ věnoval urychlování iontů laserovými pulsy. Tento obor má významné uplatnění v lékařství a radioterapii. Posluchače seznámil s využitím plazmových clon, velmi tenkých pevných fólií, pro laserem hnané urychlování iontů a generování spirálových pulsů.

Konference účastníkům poskytla i příležitost seznámit se s plány na rozvoj infrastruktury v rámci projektů e-INFRA CZ a konsorcia LUMI-Q. Sekci Users Council vedl Branislav Jansík, ředitel Superpočítačových služeb IT4Innovations, spolu s Martinem Friákem z Ústavu fyziky materiálů Akademie věd ČR, předsedou Rady uživatelů IT4Innovations.

 

S poděkováním všem účastníkům konference se již teď těšíme na další ročník konference v roce 2024!