Počátkem roku 2020 byl založen Digitální inovační hub Ostrava (DIH Ostrava) spojující aktivity IT4Innovations a MSIC Ostrava, který malým a středním firmám umožňuje prověřit a případně i řešit jejich potřeby v oblasti digitalizace. Ty na rozdíl od velkých firem většinou nemají finanční prostředky ani personální kapacity, které by mohly vyčlenit na prověření a případné zavedení digitálních technologií. Z tohoto důvodu se proto vznik DIH Ostrava rozhodl podpořit  i Moravskoslezský kraj, a to včetně pilotního nástroje finančního zvýhodnění na vybrané typy služeb a pří - stupu k superpočítačovým kapacitám.

Jedním z podpořených projektů je také projekt společnosti Ullmanna, která vyvíjí zemědělský plečkovací stroj, který by umožňoval kontrolu plevele v řádku díky rozpoznání cílové plodiny pomocí strojového učení. To by vedlo k provádění zemědělské činnosti bez použití chemických postřiků.

„Námi zamýšlený produkt má výrazný pozitivní dopad na životní prostředí i společnost – umožňuje navýšení produkce pěstování potravin bez použití pesticidů, které negativně ovlivňují jak životní prostředí, tak i zdraví osob,“ uvádí Martin Ullmann ze společnosti Ullmanna.

V rámci tohoto projektu je využíváno strojového učení s cílem automaticky rozpoznávat plodiny od plevele. V rámci IT4Innovations je za tímto účelem navrhována a trénována neuronová síť, která bude plnit tento úkol. Rozpoznávání plodin umožní plečkovacímu stroji odstranit plevel a nepoškodit pěstovanou plodinu. Vzhledem k přímému nasazení přímo na plečkovacím stroji, jsou na výslednou technologii kladeny další požadavky, které se týkají použitého HW a rychlosti rozpoznávání.

 


Dotace na projekt „Digitální inovační hub Ostrava – pilotní ověření“ je po - skytnuta z rozpočtu Moravskoslezského kraje (č. smlouvy 08183/2019/RRC)