Termín konání:

17:00 až 22:00 / online

Letošní Noc vědců s podtitulem Člověk a robot se uskuteční v pátek 27. listopadu online.

Věda může být tajemná, nedostižná, komplikovaná. Noc vědců vám ale ukáže inspirující, fascinující a hravé prostředí vědy prostřednictvím našich vědců a vědkyň. Noc vědců je celorepubliková vědecko-popularizační akce, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Návštěvníci si hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat tento fascinující svět. 

Naši kolegové vám pomocí online přednášek přiblíží některá témata, jemiž se naše superpočítačové centrum zabývá. Na své si přijdou děti i dospělí.


3D rekonstrukce lidského těla

Ing. Petra Svobodová
Jak pomáhá 3D rekonstrukce medicínských snímků lékařům? Proč je budoucností radiologie 3D vizualizace a proč bude brzy virtuální realita nedílnou součástí plánování operací? Umělá inteligence mění svět a možná vám jednou zachrání život.


FOTBAL ROBOTŮ

Ing. Václav Svatoň, Ph.D.
Fotbal robotů je neustále se rozvíjející vědní oblastí, která se zabývá nejistým a dynamickým prostředím pro vzájemně spolupracující agenty – roboty. Spojuje mnoho zdánlivě různých zájmových oblastí, jako například výzkum multi-agentních systémů, zpracování obrazu z kamer v reálném čase, ovládání či řízení samostatných robotů, plánování cest a vzájemnou kooperaci robotů na herním poli, vyhýbání se překážkám. Mnohdy se v něm uplatňují i metody strojového učení. Samotný cíl robotického fotbalu je stejně jednoduchý jako ve fotbalu skutečném, a to zvítězit nad soupeřem vyšším počtem vstřelených branek. K výhře je však nutná co nejlepší možná spolupráce všech týmových hráčů, snaha se přizpůsobit a reagovat na soupeřovu herní strategii. To však samozřejmě není tak snadné, jak se může zdát, protože soupeř se očividně snaží dělat totéž.


ROBOTICKÁ PLEČKA PRO CHYTRÉ ZEMĚDĚLSTVÍ

Ing. Jakub Beránek
Jak funguje zemědělský stroj pro 21. století? Firma Ullmanna ve spolupráci s IT4Innovations vyvíjí chytrý zemědělský stroj, který dokáže nahradit člověka při jedné z nejnáročnějších činností v zemědělství - odstranění plevele z pole. Díky kamerám a strojovému učení rozpozná plodinu od plevele, který poté odstraní. A to vše bez použití chemických postřiků, což umožní vypěstovat plodiny plně ekologicky. Jeden takový stroj dokáže nahradit práci až šedesáti lidí s motykou. To pomůže vypěstovat mnohem více zdravých biopotravin a zároveň i sníží jejich cenu.