Online akci LUMI Roadshow, jež proběhla ve středu  17. února, absolvovalo 50 účastníků. Branislav Jansík z oddělení superpočítačových služeb představil superpočítač LUMI a možnosti pilotního využívání jeho výpočetních zdrojů. Tomáš Karásek následně seznámil účastníky s Národním centrem kompetence pro HPC.

EuroHPC superpočítač LUMI, který je v současné době budován ve finském Kajaani, bude jedním z nejvýkonnějších výpočetních systémů na světě s výkonem přes 550 PFlop/s. Superpočítač LUMI je pořizován společně EuroHPC JU a konsorciem LUMI. IT4Innovations je jedním z členů konsorcia LUMI.

Ve středu 17. února proběhla LUMI Roadshow, kde byl představen superpočítač LUMI a účastníci zmíněné online akce byli seznámeni s možností zapojit se do první výzvy k předčasnému přístupu pro pilotní testování této jedinečné světové infrastruktury. Tato výzva je exkluzivně otevřena pouze pro členské státy konsorcia.

Součástí LUMI Roadshow bylo také představení českého Národního centra kompetence pro HPC (NCK). IT4Innovations se připojilo k projektu EuroCC, který byl zahájen iniciativou EuroHPC v září loňského roku a nyní zřizuje Národní centrum kompetence pro HPC v České republice. NCK pomůže sdílet vědomosti a odborné znalosti v HPC a implementovat podpůrné aktivity v této oblasti zaměřené na průmysl, akademickou sféru a veřejnou správu.

Více informací  o LUMI roadshow včetně prezentací přednášejících naleznete zde: https://events.it4i.cz/e/LUMI_Roadshow