Kybernetická bezpečnost

Náš tým se zaměřuje na zpracování velkých objemů dat, detekci anomálií a klasifikaci typů útoků s využitím strojového učení. Kompetence je doplněna expertní znalostí zpracování řeči, obrazu a odborností zaměřenou na komunikační technologie.

V rámci projektu TAČR DELTA byl součástí širšího konsorcia, které v roce 2019 obdrželo čestné uznání od neziskového sdružení CzechInno za aplikaci vylepšující bezpečnost mobilní komunikace.

V současné době se podílí na řešení evropského projektu OpenQKD financovaného z programu H2020, ve kterém řeší výzkumné úkoly z oblasti kvantové kryptografie.


Internet věcí

Aktivity týmu v oblasti IoT se aktuálně zaměřují na případy užití pro kampusové 5G sítě, kde byl porubský univerzitní kampus vybrán společností T-Mobile pro pilotní nasazení průmyslových 5G sítí v ČR.

Od roku 2017 je v provozu rovněž IoT kampusová síť v nelicencovaném pásmu 868 MHz na technologii LoRaWAN, která pokrývá dvě města (Ostrava, Opava).

Kompetence týmu jsou ve zkušenosti s implementací IoT sítí, vývoje senzorů, zpracováním dat a tvorby aplikací.

Tyto dovednosti jsou podpořeny projekty MPO, MV ČR a nakonec běžícím H2020 projektem Tetramax, který cílí na senzorové sítě.