Národní superpočítačové centrum IT4Innovations testovalo pro Intel nové procesory Intel Haswell EP, které byly 9. září uvedeny na trh jako novinka tohoto výrobce. Pro porovnání byly použity produkční procesory Intel Sandy Bridge EP, které jsou použity ve standardních výpočetních uzlech superpočítače Anselm národního superpočítačového centra.

Testy se zaměřovaly na složité algoritmy pro řešení inženýrských úloh (např. v automobilovém průmyslu) a na syntetické testy ověřující maximální zatížení a efektivitu spotřeby energie vzhledem k výpočetnímu výkonu. Experti z IT4Innovations prokázali, že při správném využití dosahují nové procesory architektury Haswell až 3x vyšší rychlosti než procesory současné architektury SandyBridge.

Jsem velmi potěšen, že se naše centrum v krátké době své existence zařadilo mezi světovou špičku a je využíváno i pro tento druh vysoce specializované spolupráce jako i důvěrou společnosti Intel, že své nové procesory testovala i u nás“, konstatoval ředitel Národního superpočítačového centra IT4Innovations Martin Palkovič.

„Těší nás, že bezprecedentní vzestup výkonu nových procesorů Intel Xeon potvrdil i benchmark národního superpočítačového centra IT4Innovations. Výsledky měření nových procesorů navržených zejména pro cloudová a výpočetně náročná prostředí, které prezentuje IT4Innovations také na základě vlastních algoritmů, se shodují se světově uznávanými benchmarky. Ostravské centrum tím potvrzuje své kvality a řadí se mezi důvěryhodné instituce pro tento vysoce specializovaný a technologicky náročný typ služeb,“ doplnil Business Development Manager společnosti Intel Petr Ulvr.