Národní superpočítačové centrum IT4Innovations a francouzská společnost BULL začínají s instalací ostravského superpočítače IT4Innovations. Zástupci obou organizací dnes podepsali smlouvu, která počítá s dodávkou části superpočítače v březnu 2013. Čeští zástupci vědy i průmyslu tak budou mít již na jaře k dispozici stroj, který bude mít výkon srovnatelný s 2400 běžnými laptopy. Pomůže jim posunout vývoj např. v oblasti nanotechnologíí, ve strojírenství či dopravním průmyslu.

Mám opravdu radost, že se roky příprav a práce konečně přetaví v hmatatelnou věc. Sen o tom, že nejvýkonnější superpočítač České republiky bude v Ostravě, se začíná plnit. Postupem času chceme významem a přínosem vědecké komunitě překročit hranice naší země,“ hodnotí úspěch a nastiňuje plány do budoucna rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) Ostrava, Ivo Vondrák.

Superpočítač bude k dispozici nejen pro vědce, ale i pro zástupce průmyslu. „Chceme, aby byl využíván pro smysluplné úlohy, ze kterých bude mít prospěch jak česká společnost, tak věda a výzkum na evropské úrovni. Proto už v lednu vyhlašujeme grantovou soutěž o využití superpočítače, do které se mohou zapojit všichni vědečtí pracovníci z České republiky“, vysvětluje ředitel IT4Innovations Martin Palkovič. „Průmyslu superpočítač ušetří čas a pomůže vyřešit i takové problémy, které by bez něj byly řešitelné jen obtížně. Být rychlejší a nabízet kvalitnější výrobky a služby než konkurence, je v dnešní době klíčové pro úspěch každé firmy“, pokračuje Martin Palkovič.

Jsme rádi, že jeden z nejvýkonnějších superpočítačů střední Evropy dodá právě naše společnost“, komentuje Michal Martínek, generální ředitel společnosti BULL s.r.o. Tato firma vyhrála déle než rok trvající tendr, který VŠB-TUO na dodávku superpočítače vypsala. „Společnost BULL zaujala kvalitním technickým řešením, které je zároveň schopna realizovat za příznivou cenu“, komentuje výběr Branislav Jansík, ředitel superpočítačového centra. Hlavními kritérii výběru nového systému byla, vedle ceny, kvalita řešení, např. energetická efektivita. Celkové náklady na výrobu, instalaci a provoz superpočítače spolu s dvouletým pronájmem mobilního datového centra vyjdou na 90 mil. Kč.

Superpočítač bude umístěn v porubském areálu VŠB-TUO. Tam je pro něj již nyní připraveno oplocené prostranství, do kterého bude navezen speciálně upravený kontejner se superpočítačovou technologií. Pilotní provoz superpočítače bude zahájen v květnu téhož roku.

Ostravský superpočítač vzniká ve dvou etapách. Společnost BULL dodává tzv. malý klastr („menší superpočítač“). V současnosti začíná nový tendr na dodávku finální části superpočítačové technologie tzv. velký klastr, který by v době svého dokončení měl patřit mezi sto nejvýkonnějších strojů světa.