OSTRAVA 23. 6. 2011 – Projekt superpočítače a centra excelentního počítání, o který společně s partnery zhruba dva roky bojuje Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO), v Ostravě bude. Rozhodla o tom Evropská komise. „K definitivnímu potvrzení startu výstavby nejvýkonnějšího superpočítače ve střední Evropě a centra IT4Innovations, jehož bude součástí, nám chybí už jen souhlasné stanovisko o dotaci ministerstva školství. Bez něj nezískáme potřebné finance,“ řekl rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák. Souhlas české strany se ale dá předpokládat.

Technická univerzita by pak měla spolu s partnery na centrum IT4Innovations a superpočítač získat 1,85 miliardy korun z evropských fondů, přesněji z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). O finálním přidělení dotace rozhoduje české ministerstvo, souhlas Bruselu byl ale zapotřebí vzhledem k rozsahu celého projektu. VŠB-TUO patří v rámci OP VaVpI k nejúspěšnějším žadatelům. Na podporu svého rozvoje a výzkumných projektů získá celkem přes 4 miliardy korun.

„Především jsem velmi potěšen, že se v krátké době podařilo schválit již čtvrtý velký projekt z OP VaVpI. Špičkový výzkum a vývoj v oblasti IT bezpochyby patří mezi nejperspektivnější oblasti, co se týče posilování konkurenceschopnosti a inovačního potenciálu ČR v budoucnosti. Také proto bychom měli podobným projektům, jako je superpočítačové centrum IT4Innovations, vyjádřit plnou podporu a současně na ně klást nejvyšší očekávání“, sdělil ke schválení projektu Evropskou komisí ministr školství Josef Dobeš.

„Bez náročných výpočtů a simulací se dnes neobejde žádný výzkum. Superpočítač je proto klíč k inovacím a k úspěšné budoucnosti nejen naší univerzity,“ říká rektor VŠB–TUO Ivo Vondrák. Nové zařízení bude umožňovat výpočty, které by klasickým počítačům trvaly měsíce. Superpočítač je finančně nejnáročnější částí celého dvoumiliardového projektu. Přijde na 500 milionů korun.

„Pro superpočítač postavíme v rámci areálu VŠB-TUO zcela nový objekt. Nyní pracujeme na přípravě série náročných veřejných zakázek na stavební i technologické části. Stavět se začne už příští rok, první část superpočítače spatří světlo světa v roce 2012, jeho klíčová část bude zprovozněna do roku 2015,“ dodává ředitel Centra projektové podpory VŠB-TUO Martin Duda. Na projektu IT4Innovations se kromě VŠB-TUO podílejí také Ostravská univerzita v Ostravě, Slezská univerzita v Opavě, Vysoké učení technické v Brně a Ústav geoniky AV ČR.

Superpočítač bude sloužit k výzkumným účelům. Část jeho kapacity využijí i podniky. Svůj zájem avizovaly společnosti jako Vítkovice Machinery Group, Autopal či Elmarco. Superpočítač pomůže například s vývojem nových léčiv na bázi nanotechnologií anebo s optimalizací konstrukce automobilových součástek. Pomocí superpočítače se budou vytvářet i povodňové modely, simulace znečištění ovzduší či dopravního zatížení. Projekt podporují i město Ostrava a Moravskoslezský kraj.

Ostravský superpočítač bude po svém dokončení patřit do první stovky nejvýkonnějších počítačů světa. Již nyní je součástí prestižní evropské sítě superpočítačů PRACE. Zařízení bude schopné provádět 855 bilionů operací za vteřinu a má obsahovat 30 tisíc výpočetních jader. Dosud nejvýkonnější superpočítače v zemi jsou v mladoboleslavské Škodě Auto s úhrnným výkonem asi 50 bilionů operací za vteřinu.