Zástupci Národního superpočítačového centra IT4Innovations a renomovaná americká společnost Silicon Graphics International Corp. (SGI®) dnes podepsali smlouvu o dodávce hlavního superpočítače. Stroj, jehož výkon představuje zhruba 74 tisíc běžných notebooků, je zatím pracovně nazýván Velký cluster. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations proto dnes ve spolupráci se společnostmi Intel a SGI vyhlásilo soutěž o název, do níž se může zapojit široká veřejnost.

„První superpočítač dostal velice symbolicky jméno po první ostravské šachtě – Anselm. Také v případě Velkého clusteru chceme, aby jméno vyjadřovalo vztah k Moravskoslezskému kraji, kde sídlí naše centrum. Jméno by mělo být dobře vyslovitelné v českém i v anglickém jazyce a mělo by být složeno ze čtyř až osmi písmen. Návrh, který bude splňovat předcházející podmínky, je ideálním kandidátem na výhru,“ vysvětluje ředitel Národního superpočítačového centra IT4Innovations Martin Palkovič.

Soutěž o název potrvá do půlnoci 12. listopadu a soutěžící se mohou těšit na atraktivní výhry, které věnovaly společnosti SGI a Intel, např. notebook, smartphony a další hodnotné ceny.

„Soutěž vyhlašujeme ihned při podpisu smlouvy, abychom mohli jméno do superpočítače vložit již při konfiguraci celého systému,“ vysvětluje Michal Klimeš, výkonný ředitel společnosti SGI pro region střední a východní Evropy.

„O jméně superpočítače rozhodne pětičlenná komise složená ze zástupců Národního superpočítačového centra IT4Innovations a společnosti SGI. Jméno bude široké veřejnosti odtajněno během slavnostního křtu,“ upřesnil Martin Palkovič.

Detaily k samotné soutěži jsou ode dneška přístupné na webových stránkách Národního superpočítačového centra IT4Innovations, tedy na: www.it4i.cz/soutez i facebooku.