Superpočítač Anselm provozuje IT4Innovations národní superpočítačové centrum již od roku 2013, a téměř celou jeho výpočetní kapacitu dává prostřednictvím otevřených grantových soutěží k dispozici českým i zahraničním vědcům. Za pět let svého provozu Anselm obsloužil 441 uživatelů, kterým pomohl s řešením 414 výzkumných projektů. Zapojil se do řešení úloh z mnoha oblastí výzkumu a vývoje, jako jsou návrhy nových léčiv, pochopení procesů urychlování částic vysoce intenzívním laserem, hydrologické modelování a predikce povodňových stavů, analýzy enzymatických reakcí a řada dalších.

IT4Innovations národní superpočítačové centrum podepsalo smlouvu na dodávku svého prvního klastru se společností Bull (nyní Atos) na konci roku 2012. V březnu 2013 pak proběhla instalace Anselma do mobilního datového centra, které bylo umístěno na oploceném prostranství v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Po zapojení a zkušebním provozu byl Anselm v květnu 2013 zpřístupněn uživatelům.

Anselm má výkon 94 teraflopů za sekundu, což jej v době jeho uvedení do provozu činilo nejvýkonnějším počítačem ve veřejné sféře v České republice. Jeho 209 výpočetních uzlů je osazeno celkem 418 osmijádrovými procesory Intel Sandy Bridge. Jeho výkon je podpořen 23 GPU akcelerátory NVIDIA Tesla Kepler K20 a čtyřmi akcelerátory Xeon Phi 5110P od Intelu. Pro ukládání dat jsou k dispozici úložiště o celkovém objemu 466 TiB.

U příležitosti tohoto výročí se v Ostravě na půdě IT4Innovations koná 27.–28. března setkání uživatelů superpočítačů společnosti Bull, tzv. Bull Users Group. Tohoto setkání se účastní řada odborníků ze superpočítačových center a jiných prestižních organizací z několika zemí Evropy – Francie, Španělska, Nizozemska, Německa a Velké Británie. Během dvou dnů, které v Ostravě stráví, budou diskutovat a sdílet své zkušenosti s provozem superpočítačů, které jsou stejně jako Anselm založeny na technologiích firmy Bull.

IT4Innovations národní superpočítačové centrum poskytuje českým i zahraničním výzkumným týmům z akademické sféry i průmyslu nejmodernější technologie a služby v oblasti superpočítání. V současné době provozuje IT4Innovations dva superpočítače – Anselm (instalován v létě 2013) a Salomon (instalován v létě 2015). IT4Innovations je také výzkumným centrem se silnými mezinárodními vazbami. Stěžejními tématy výzkumu IT4Innovations jsou zpracování a analýza rozsáhlých dat, vývoj paralelních škálovatelných algoritmů, řešení náročných inženýrských úloh a modelování pro nanotechnologie.