Pre-exascalový superpočítač LUMI má špičkový teoretický výkon 580+ PFlop/s a nachází se ve finském Kajaani. Superpočítač byl v únoru 2023 plně uveden do provozu a akceptován a i českým vědcům je tedy již rok plně k dispozici. Ti mají přístup k nejvýkonnějšímu evropskému superpočítači LUMI díky členství IT4Innovations ve stejnojmenném konsorciu.

O výpočetní zdroje LUMI mohou zaměstnanci výzkumných organizací se sídlem v České republice žádat ve Veřejných grantových soutěží IT4Innovations, které jsou vyhlašovány třikrát ročně, anebo v Grantových soutěžích celoevropského společného podniku EuroHPC (EuroHPC JU).

V rámci výzev EuroHPC JU jsou uživatelům k dipozici výpočetní zdroje superpočítače LUMI skrze výzvu Benchmark Access a Development Access každý měsíc (tzv. nepřetržitě otevřené výzvy). Žadatelé mohou požádat i o výpočetní zdroje, aby se mohli se superpočítačem LUMI seznámit a otestovat svůj software (Benchmark Access), či vyvíjet a optimalizovat aplikace (Development Access). 
Lhůty pro podání žádostí v rámci těchto výzev, které jsou vyhlašovány průběžně každý měsíc, jsou vždy v první den měsíce (například 1. února, 1. března atd.) a čerpání výpočetních zdrojů je poskytnuto do tří týdnů od podání žádosti.

Aktuálně otevřené výzvy EuroHPC JU najdete zde

 

Jak na to – nabídka únorového kurzu pro zájemce

Současně zveme zájemce o výpočetní zdroje LUMI na jednodenní online LUMI Intro course, na kterém vám bude představena architektura a nastavení systému LUMI. Na kurzu se dozvíte více o hardwarové architektuře superpočítače, kompilaci, používání softwaru a efektivním spouštění úloh. Po absolvování kurzu budete schopni efektivně pracovat na CPU i GPU části superpočítače LUMI (LUMI-C, LUMI-G). Kurz proběhne online ve čtvrtek 8. února → 

Uživatelé, kteří ještě nemají účet na LUMI, získají dočasný přístup pro účely kurzu. V případě potřeby se mohou obrátit na tým uživatelské podpory LUMI (LUST, LUMI Support Team).

 

Podpora uživatelů LUMI – LUMI User Coffee Break

Jste uživatelem superpočítače LUMI, nebo plánujete zažádat si o přístup na něj v rámci veřejné grantové soutěže IT4Innovations? Doporučujeme vám online setkání s týmem uživatelské podpory LUMI, tzv. LUMI User Coffee Breaks. Tato setkání se konají pravidelně a to v poslední středy v měsících. 

 

Informace o superpočítači LUMI najdete na webových stránkách IT4Innovations zde.