Superpočítač Karolina, umístěný v národním superpočítačovém centru IT4Innovations, byl do provozu uveden v létě roku 2021. Od té doby jej využilo více než 1 700 uživatelů pro řešení více než 700 projektů. Aby byla zajištěna kompatibilita s novými verzemi nástrojů a aplikací, je plánován rozsáhlý upgrade softwaru. To bude znamenat plné odstavení superpočítače Karolina, které je naplánováno od 8. dubna na přibližně 4 týdny.

Z uživatelského hlediska je hlavním cílem upgradu Karoliny aktualizace operačního systému na Rocky Linux 8.9 u uzlů pro řešení výpočetních úloh uživatelů. Konkrétně se jedná o login, výpočetní a vizualizační uzly. S tím také souvisí reinstalace tzv. administrátorských uzlů superpočítače, a to na operační systém RHEL 8.9. Upgrade také zahrnuje aktualizaci jádra operačního systému (kernelu), knihoven a potřebných komponent na novější verze. Díky tomu dojde k zajištění kompatibility s novými verzemi vývojářských nástrojů a aplikací.

Další významnou výhodou, kterou zmiňovaný upgrade přinese, je možnost využívat plně kompatibilní optimalizované nástroje, GPU MOFED ovladače, kompilátory a knihovny (včetně knihoven lglibc a LibSci) pro procesory AMD. V neposlední řadě budou mít veškeré provedené upgrady pozitivní dopad na zabezpečení celého systému.

Vzhledem k rozsáhlosti celého upgradu, můžeme v podstatě hovořit o celkové reinstalaci superpočítače Karolina, což bude znamenat jeho plné odstavení, které je v tuto chvíli plánováno od 8. dubna na přibližně 4 týdny. Bohužel v tuto chvíli není možné dobu nutnou na celkový upgrade blíže specifikovat.

Pro uživatele superpočítače Karolina: V případě, že by tato plánovaná odstávka znamenala významné narušení řešení vašeho výpočetního projektu, neváhejte se obrátit na tým uživatelské podpory (support@it4i.cz).