Téměř 80 účastníků, 30 přednášek, 11 zvaných řečníků z šesti zemí či 30 prezentovaných posterů. Taková je bilance čtyřdenní konference HPCSE 2022, která ve dnech 16. –⁠ 20. května proběhla v beskydském hotelu Soláň. Konference organizovaná IT4Innovations se konala již popáté, tentokráte však s tříletou pauzou způsobenou pandemií Covid-19.

Stejně jako v minulých letech, tak i letos konference HPCSE 2022 svedla dohromady odbornice a odborníky z oblastí vysoce výkonného počítání, datových analýz, umělé inteligence, aplikované matematiky a řady dalších vědních disciplín, které jsou se superpočítačovými technologiemi úzce propojeny. Kromě přednášek, které prezentovaly aktuální výsledky vědeckých výzkumů či plány vědeckých institucí, si účastníci vyměňovali zkušenosti i v rámci networkingu a neformálních setkávání.

Mezi přednášejícími se objevila zvučná jména z řad českých, ale i zahraničních odborníků. Někteří řečníci přijeli z opravdové dálky. Pozvání přijal například profesor Tarek El-Ghazawi z americké Univerzity George Washingtona, který nastínil vývoj další generace superpočítačů za hranicí ExaFLOPS. Mezi dalšími přednášejícími byli například Andreas Lintermann, koordinátor projektu EU Center of Excellence RAISE, či Aamir Saeed Malik z brněnského VUT, který se zabývá výzkumem mozku.

V rámci programu proběhla i posterová sekce prezentace výzkumů. Té patřil celý úterní večer a prostor na ní dostalo 30 vědců a vědkyň. Kromě pracovních povinností čekal na účastníky i neformální program v podobě středečního odpoledního výletu na Pustevny.