Superpočítač Karolina, který je umístěn v národním superpočítačovém centru IT4Innovations, obsadil 69. místo žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa. Karolina se však se svými dvěma výpočetními částmi v žebříčku umístila hned dvakrát, a to na 69. a 149. místě. V Evropě obsadila 19. příčku a v České republice potvrdila své dominantní postavení nejvýkonnějšího českého superpočítače.

Oči všech příznivců superpočítačů se v pondělí odpoledne upínaly ke sledování vyhlášení výsledků ankety TOP500, která určuje pořadí nejsilnějších superpočítačů na světe. Žebříček TOP500 je vyhlašován již od roku 1993, a to dvakrát ročně – koncem června v rámci mezinárodní konference ISC v Německu a v listopadu v rámci Supercomputing Conference v USA. Obzvlášť napjaté chvíle zažívali letos v ostravském superpočítačovém centru IT4Innovations, ze kterého do boje vyslali své želízko v ohni – superpočítač Karolinu.

Karolina se umístila na 69. místě, a to se svou akcelerovanou částí, která je určena například pro výpočty umělé inteligence a u které bylo naměřeno 6,048 PFlop/s. Neakcelerovaná část Karoliny s výkonem 2,837 PFlop/s obsadila 149. místo a je určena pro obecnější typy výpočtů. Své uplatnění najde Karolina například při vývoji nových materiálů, léků, zkoumání změn klimatu či simulacích spojených s digitálními dvojčaty. Průmyslovým podnikům pak přinese možnost unikátní technologie a možnosti pro inovace, které jim mohou výrazně ušetřit finanční prostředky.

„Při vyhlašování letošního žebříčku TOP500 jsme byli svědky poměrně vzácného okamžiku, nejen naše Karolina, ale několik dalších superpočítačů se v žebříčku umístilo hned dvakrát. To je dáno faktem, že spouštění výkonnostních testů se provádí odděleně na akcelerované a neakcelerované části. Kdybychom ovšem oba testy spojili, vyšlo by nám pravděpodobně umístění do první padesátky,“ sdělil Vít Vondrák, ředitel národního superpočítačového centra IT4Innovations.

„Z umístění Karoliny v žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů světa mám radost. Stala se tak výkonnějším superpočítačem než například Pleiades, který patří americké NASA. Pro naše uživatele, kterým je Karolina určena a kteří se řadí mezi české a zahraniční vědce či průmyslové podniky, není však umístění v žebříčku až tak důležité. Karolina jim totiž přinese nejmodernější technologie se špičkovým teoretickým výkonem 15,2 PFlop/s,“ dodává Vondrák.

„Skvělé umístění Karoliny v žebříčku superpočítačů TOP500 potvrzuje, že společný podnik EuroHPC pracuje na plný plyn. Jako 19. nejvýkonnější superpočítač v Evropské unii je Karolina lídrem v oblasti evropských HPC technologií," uvádí Anders Jensen, výkonný ředitel EuroHPC JU, které se na akvizici superpočítače Karolina podílí.

Momentálně na datovém sále superpočítačového centra v Ostravě probíhají akceptační testy superpočítače Karolina, které budou dokončeny do konce června a poté si jej již vyzkouší v testovacím provozu první uživatelé.

Karolina není prvním českým superpočítačem, který se v TOP500 umístil. V roce 2015 obsadil 40. příčku ostravský superpočítač Salomon se svým výkonem 2 PFlop/s. Pro něho již ale po šesti letech v žebříčku místo nezbylo. Tak jako zastarává veškerá elektronika, zastarávají i superpočítače. Salomon proto na datovém sále IT4Innovations počítá své poslední úlohy a jeho provoz bude v letošním roce ukončen.

Více k žebříčku TOP500 naleznete ZDE.

Více informací o superpočítači Karolina ZDE.

Pořízení a provozování EuroHPC superpočítače je společně financováno Českou republikou a EuroHPC Joint Undertaking, přes program Connecting Europe Facility a výzkumným a inovačním programem Horizon 2020. Superpočítač byl pořízen v rámci projektu OP VVV s názvem „IT4Innovations národní superpočítačové centrum – cesta k exascale“, registrační číslo projektu: CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_013/0001791.